wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualności18-metrowy Yutong U18 już w Polsce (34 zdjęcia i film z premiery)

18-metrowy Yutong U18 już w Polsce (34 zdjęcia i film z premiery)

Elektryczny, przegubowy Yutong U18 może zabrać na pokład 120 pasażerów. Bateria litowo-jonowa wysokiej sprawności o pojemności 560 kWh pozwala pokonać do 540 km na jednym ładowaniu. To odpowiedź na dzisiejsze potrzeby dużych aglomeracji. Światowa premiera tego modelu miała miejsce na tegorocznych targach Busword.

– Yutong U18 to nowość w gamie największego producenta autobusów na Świecie. Dziś prezentujemy go polskim klientom. Dzięki dużej pojemności baterii oraz systemowi rekuperacji jest w stanie zapewnić zasięgi odpowiadające autobusom wyposażonym w tradycyjne systemy napędowe – zapewnia Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.
Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Busnex Poland, oficjalny przedstawiciel Yutong Bus do tej pory dostarczył w Polsce 113 elektrycznych autobusów, które trafiły do 20 samorządów z 8 województw. Kolejne 40 są już zakontraktowane, co oznacza, że w przyszłym roku Busnex może dojść do poziomu 200 dostarczonych pojazdów w Polsce. Warto podkreślić, że firma działa na naszym rynku od 3 lat, a jej początki przypadły na trudny okres pandemii. Dzisiaj przy okazji premiery nowego autobusu firma podsumowała kolejny rok.

Yutong U 18
Yutong U 18

Yutong w czołówce

W rankingu marek zarejestrowanych w I połowie 2023 r.  ebusów przygotowanym przez PIRE, Yutong uplasował się na szóstej pozycji. Jednak szacunkowe dane wskazują, iż dzięki dostawom 20 autobusów elektrycznych do Białegostoku i 10 szt. do Jeleniej Góry, marka Yutong może jeszcze w tym roku znaleźć się na podium. Elektryczne autobusy Yutong obsługują komunikację publiczną m.in. na Warmii i Mazurach (Kętrzyn, Lidzbark Warmiński, Giżycko, Iława), na Podlasiu (Łomża, Bielsk Podlaski), a także w Polkowicach. W Białymstoku linie komunikacji miejskiej obsługuje 20 egzemplarzy Yutonga E12. Podobnie w Jeleniej Górze, gdzie dostarczono już 10 z zakontraktowanych 20 egzemplarzy Yutonga E12. Busnex Poland specjalizuje się także w szkolnych autobusach elektrycznych. Dostarczył je do gmin: Bobowa, Śniadowo, Ojrzeń, Ożarów Mazowiecki i Jawornik Polski.

Yutong U18
Yutong U18

W realizacji i przygotowaniu są także kontrakty na elektryki m.in. dla Ostrowca Świętokrzyskiego, Działdowa oraz Kętrzyna i Giżycka, które ponownie zaufały marce Yutong. Najnowsze kontrakty dotyczą autobusów dla Wałcza i Muszyna.

Yutong Bus zaznaczył swoją dominację w zeszłym roku w Europie. W Polsce, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Norwegii, Danii i we Włoszech jeździ ponad 2200 elektrobusów tej marki.

Yutong U18

Dla dużych miast

Największą nowość w gamie marki Yutong – U18 Busnex zaprezentował na terenie zrewitalizowanego Fortu Legionów w Warszawie, gdzie obecnie mieści się Forteca Kręglickich. To elektryczny autobus o dużym zasięgu dla dużych miast oraz do obsługi linii o największej liczbie pasażerów. Dzięki bezkobaltowym akumulatorom o wysokiej sprawności o pojemności ponad 560 kWh, na jednym ładowaniu osiąga zasięg do 540 km.

Ponad 18-metrowy, przegubowy elektrobus ma 4 pary drzwi i może zabrać na pokład nawet 120 pasażerów (w zależności od specyfikacji). O komfort i wygodę pasażerów dbają m.in automatyczna klimatyzacja, elektryczne ogrzewanie oraz siedzenia wyposażone w ładowarki USB. Autobus jest w pełni niskopodłogowy odpowiadając na potrzeby osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności.

Yutong U18

Yutong U18 jest przyjazny także dla kierowcy. Ma on do dyspozycji elektoniczny kokpit. Kierowca ma pełną kontrolę również zdalną – kluczowych danych i parametrów. Autobus jest wyposażony w najnowsze technologie, zapewniające bezpieczeństwo baterii. System YESS obejmuje 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę akumulatorów. Yutong U18 jest oparty o YEA, czyli zintegrowaną platformę technologii sterowania dla pojazdów użytkowych.

Yutong U18 to przedstawiciel nowej linii modelowej chińskich elektrobusów. Wywodzi się z niej także 12-metrowy U12, który już od ponad pół roku wozi pasażerów w Warszawie. W ramach długodystansowych testów realizowanych przez Miejskie Zakłady Autobusowe będzie pracował w Warszawie do końca kwietnia. Test ten da pełen obraz eksploatacji tego autobusu w różnych warunkach atmosferycznych.

10% światowego rynku

W tym roku swój europejski debiut zaliczył w Polsce Yutong E7. Dwa egzemplarze tego autobusu Busnex Poland dostarczył do Pułtuska. Ten elektrobus, przypominający futurystyczne auta autonomiczne, to jedna z nowości w gamie Yutong Bus.

Yutong Bus ma 10-procentowy udział w światowym rynku autobusów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 4 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym. W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią. W 2022 r. firma zanotowała niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych. Łącznie dostarczyła już ponad 175 tys. autobusów.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź