poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościGiżycko dokupuje autobusy Yutong

Giżycko dokupuje autobusy Yutong

Do trzech autobusów Yutong obsługujących bezpłatną komunikację w Giżycku dołączą dwa następne.

Mieszkańcy gminy i miasta Giżycko w 2023 r. zyskali bezpłatny transport publiczny, obsługiwany przez trzy elektryczne autobusy Yutong. Samorząd stawia na dalszy rozwój lokalnej komunikacji i rozbudowuje flotę do pięciu elektrobusów. Umowę na ich dostawę podpisali Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko oraz Emil Dmochowski, dyrektor sprzedaży Busnex Poland.

Już sto autobusów Yutong w Polsce

– Zakup kolejnych elektrobusów Yutong przez gminę Giżycko to najlepsza rekomendacja dla tej marki. Z perspektywy czasu widzimy, jak skutecznym połączeniem jest bezpłatna komunikacja oraz „zeroemisyjny”, cichy i wygodny tabor autobusowy. Wraz z zawarciem umowy, zakontraktowaliśmy już dostawę stu autobusów elektrycznych Yutong w Polsce – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Bezpłatna komunikacja została wprowadzona z początkiem marca 2023 r. i działa w ramach współpracy gminy i miasta Giżycko. Do jej obsługi samorząd wykorzystuje trzy elektryczne autobusy Yutong E9, dostarczone przez firmę Busnex Poland wraz z ładowarkami w ramach przetargu rozstrzygniętego w 2022 r. Tegoroczne postępowanie również zakończyło się wyborem oferty firmy Busnex Poland na zakup kolejnych dwóch egzemplarzy modelu E9 oraz stacji ładowania. Kontrakt przewiduje dostawę elektrobusów jeszcze w tym roku.

– Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że komfort jazdy nowymi, dobrze wyposażonymi, elektrycznymi autobusami jest znacznie wyższy od dotychczas użytkowanych pojazdów. Ważny jest również aspekt ekologiczny, dlatego zdecydowałem się sięgnąć po kolejne dofinansowanie do zakupu dwóch „elektryków” – mówił Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko.

Ekologia dzięki dofinansowaniu

Wybrany przez gminę Giżycko Yutong E9 to niemal 9-metrowy autobus elektryczny, który może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Niskopodłogowa konstrukcja, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także automatyczna klimatyzacja, monitoring czy system GPS zapewniają komfort pasażerów i wygodę obsługi. Dalszy rozwój komunikacji publicznej przez gminę Giżycko jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości blisko 4,2 mln zł.

– Wszelkie inwestycje w poprawę komunikacji nas cieszą, a takie, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko cieszą szczególnie – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin. – Ważne także, że nowoczesna flota jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź