W Rudnej w Czechach został uruchomiony nowy magazyn logistyki kontraktowej DB Schenkera. Pracuje w nim ponad 100 autonomicznych robotów mobilnych.
W magazynie wdrożono ponad 100 autonomicznych robotów mobilnych (AMR), siedem linii pakujących ze 162 stacjami, pionowy system kompletacji zamówień i automatyczny sorter.
– Dzięki wdrożeniu automatyzacji i robotyzacji udało nam się zoptymalizować procesy. Zapewnia to szybką i terminową obsługę, a jednocześnie stwarza lepsze warunki dla pracowników. Już po kilku tygodniach pracy udrożniliśmy i zwiększyliśmy przepustowość procesu dla naszego klienta z sektora elektronicznego – mówi Niklas Wilmking, członek zarządu DB Schenkera ds. logistyki kontraktowej.
Robot-współpracownik
W magazynie docelowo znajdzie zatrudnienie 650 osób. Roboty współpracują z ludźmi odciążając ich od uciążliwych fizycznych lub monotonnych zadań. Zwiększają również wydajność pracy.
Autonomiczne roboty są sterowane przez oprogramowanie, które rejestruje umiejscowienie regałów i ułożonych na nich towarów. Robot znajdujący się najbliżej regału z danym artykułem odnajduje go i przenosi do wybranego stanowiska kompletacji. Operator używa systemu pick-to-light, aby zdjąć wymaganą ilość towarów z półki. Po jego pobraniu umieszcza pudełko z produktami na przenośniku taśmowym, który transportuje je do następnej stacji roboczej w celu dalszego przetwarzania, konsolidacji lub pakowania.
Maksymalne obciążenie robotów wynosi 500 kg. Ich akumulatory wystarczają na około trzy godziny pracy. Gdy poziom naładowania jest niski, roboty podjeżdżają do jednej ze stacji ładowania w magazynie i ładują akumulator w mniej niż dziesięć minut. System robotów działa na linii przenośników o łącznej długości 3000 metrów.
Poza obsługą zamówień detalicznych, nowe centrum dystrybucyjne obsługuje również zamówienia B2C i handel internetowy, uwzględniając dodatkowe usługi. W przyszłości z magazynu w Rudnej będzie dostarczanych do 59 milionów produktów rocznie.