sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaLogistyka 4.0MLP Group buduje spekulacyjnie w Rumunii

MLP Group buduje spekulacyjnie w Rumunii

MLP Group ruszyło z rozbudową parku logistycznego MLP Bucharest West. Nowy obiekt o powierzchni około 16 tys. mkw., powstający na zasadach spekulacyjnych, zostanie oddany do użytkowania do końca tego roku.

MLP Group rozpoczęło w maju br. rozbudowę parku logistycznego pod Bukaresztem. Inwestycja jest realizowana na zasadach spekulacyjnych, co oznacza brak wcześniejszego zawarcia umów najmu. Nowy obiekt powstający w ramach MLP Bucharest West, dostarczy około 16 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Zostanie oddany do użytkowania do końca br. Zgodnie z zasadą MLP Group wszystkie nowe inwestycje muszą spełniać najwyższe standardy ekologiczne i są poddawane certyfikacji BREEAM. Funkcja generalnego wykonawcy została powierzona firmie Sagex Construct.

Szybkie tempo zmian

Rumuński rynek przemysłowy zmienia się w szybkim tempie. Popyt ze strony najemców pozostaje silny, choć charakteryzuje się długim procesem decyzyjnym ze względu na skomplikowaną sytuację gospodarczą. Z drugiej strony, dynamika rynku logistycznego i handlowego wymaga szybkiego działania i natychmiastowej adaptacji powierzchni magazynowej.

– Bukareszt jest najbardziej pożądanym regionem i głównym ośrodkiem przemysłowym w Rumunii. Nawet w kontekście niepewności gospodarczej popyt na powierzchnie przemysłowe i logistyczne pozostaje stosunkowo wysoki. Dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować rozbudowę MLP Bucharest West i na zasadach spekulacyjnych dostarczyć dodatkowe 16 tys. mkw. powierzchni GLA. Chcemy posiadać gotową powierzchnię dostępną od zaraz, aby elastycznie reagować na zapotrzebowanie ze strony biznesu. Skupiamy się na najemcach z sektora przemysłu lekkiego i logistyki – podkreśliła Olga Melihov, dyrektor rynku rumuńskiego w MLP Group.

Popyt najemców na powierzchnię magazynową napędzany jest głównie przez poszukiwanie kooperantów w pobliżu (tzw. nearshoring), utrzymujący się popyt na działalność e-handlu oraz potrzebę restrukturyzacji łańcuchów dostaw. Zainteresowanie nowymi powierzchniami wynika również z niskiej dostępności wolnej powierzchni. Stwarza to przestrzeń do rozwoju budownictwa spekulacyjnego.

Park klasy A

MLP Bucharest West to park logistyczno-produkcyjny klasy A zlokalizowany przy obwodnicy w północno-zachodniej części Bukaresztu, w dzielnicy Chitila. Powstał na działce o powierzchni 18,3 ha i docelowo dostarczy 99 tys. mkw. powierzchni magazynowej i przeznaczonej na lekką produkcję przemysłową. W ramach pierwszego etapu w 2021 r. do użytkowania oddany został obiekt liczący 22 tys. mkw. powierzchni, która obecnie jest w pełni wynajęta. Drugi etap realizacji rozpoczął się w maju br., z planem dostarczenia około 16 tys. mkw. do końca 2023 roku.

MLP Group rozwija działalność na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim oraz planuje ekspansję w kolejnych krajach.  Zgodnie ze strategią „build & hold” Po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządza. Wszystkie projekty realizowane przez grupę wyróżnia również atrakcyjna lokalizacja, dopasowanie do potrzeb użytkowników (built-to-suit) oraz wsparcie w trakcie trwania umowy najmu.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź