czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaAktualnościNowe Solarisy już w Krakowie

Nowe Solarisy już w Krakowie

Solaris zrealizował kolejny kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych dla MPK Kraków. Do krakowskiej floty dołączyło właśnie 20 sztuk Urbino electric.

Niespełna rok po podpisaniu kontraktu z MPK Kraków Solaris zakończył dostawy łącznie 20 autobusów elektrycznych: trzynastu sztuk Urbino 12 electric i siedmiu przegubowych Urbino 18 electric. W oficjalnym przekazaniu autobusów udział wzięli Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego oraz reprezentanci firmy Solaris.

Nowe elektrobusy zwiększyły dotychczasowy tabor 76 „bezemisyjnych” Solarisów, z których część zadebiutowała na ulicach miasta już w 2016 roku. Współpraca firmy Solaris z przewoźnikiem trwa już blisko ćwierć wieku. Producent dostarczył do Krakowa już ponad 550 sztuk pojazdów.

Także do Wieliczki

– Od niemal 10 lat nieprzerwanie inwestujemy w zakup „zeroemisyjnych” autobusów. Zakup 20 nowych pojazdów oznacza, że w Krakowie mamy już 99 autobusów elektrycznych, które kursują na 15 regularnych liniach, nie tylko dziennych, ale także nocnych – powiedział Jacek Majchrowski.

solaris
Przekazanie nowych autobusów. Krzysztof Musiał, dyrektor sprzedaży Solaris Bus & Coach (z lewej) i Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Fot. Grzegorz Mental

– Jesteśmy niezmiernie dumni z współpracy z MPK Kraków. Nasza długoletnia obecność na ulicach Krakowa świadczy o dużym zaufaniu do marki Solaris, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – mówił Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sprzedaży Solaris Bus & Coach.

– Nowe autobusy będą kierowane na kolejne trasy nie tylko w centrum miasta, ale także m.in. w okresie wakacyjnym będzie to linia nr 300 do lotniska w Balicach i linia nr 304 do Wieliczki – dodał Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK w Krakowie.

Solaris z węglikiem krzemu

Magazynami energii w nowych autobusach są baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności około 300 kWh w wersji dwunastometrowej i około 400 kWh w przegubowych Urbino. Ponadto każdy z autobusów jest konstrukcyjnie przygotowany do ładowania energii przez złącze plug-in i pantograf. Sprawność układów elektronicznych zwiększa węglik krzemu, wykorzystany w ich budowie.

solaris

Zamówione autobusy pomieszczą odpowiednio 81 oraz 141 pasażerów. Wszystkie urządzenia funkcjonujące w pojazdach będą zasilane energią elektryczną. Wyposażenie obejmuje, między innymi, pełen monitoring, rozbudowany system informacji pasażerskiej, klimatyzację, ładowarki USB oraz elektryczne ogrzewanie. Ponadto krakowskie Urbino electric zostaną wyposażone w AVAS, system akustycznego ostrzegania pieszych, że zbliża się cichy pojazd elektryczny.

Wartość zamówienia wynosi około 70 mln zł. Zakup autobusów został częściowo dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź