sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaAktualności56 Solarisów dla Aarhus

56 Solarisów dla Aarhus

Solaris dostarczy do Aarhus 56 przegubowych autobusów elektrycznych.

Operator AarBus, zarządzający transportem w tym duńskim mieście, ma we flocie bateryjne modele Solarisa od zeszłego roku. Kolejne znaczące zamówienie to potwierdzenie niezawodności Urbino electric. Nowe autobusy zostaną dostarczone w dwóch transzach: w 2024 i 2025 roku.

Solaris: dostawa w dwóch transzach

Aarhus, drugie co do wielkości miasto w Danii, stawia sobie za cel posiadanie w 2030 roku transportu publicznego wolnego od paliw kopalnych. Przewoźnik AarBus potwierdził zamówienie na dostawę 56 autobusów elektrycznych, co niewątpliwie jest istotnym krokiem do osiągnięcia tego zamierzenia. Imponujące zamówienie opiewa na kwotę 37 milionów euro, a Solaris dostarczy pojazdy w dwóch transzach. 31 modeli miasto otrzyma w 2024 r., dostawa pozostałych 25 sztuk nastąpi już w 2025 r.

– Jesteśmy niezmiernie dumni z wieloletniego zaufania, jakie pokłada w nas firma AarBus. Jesteśmy przekonani, że nasze autobusy elektryczne wraz z zaawansowanym wyposażeniem będą służyć mieszkańcom Aarhus, zapewniając im wygodę i nie wpływając przy tym na środowisko – powiedział Olivier Michard, członek zarządu Solaris Bus & Coach, odpowiedzialny za sprzedaż, marketingu i obsługę posprzedażową.

Blisko 80% elektrycznych

Autobusy, na które zdecydował się przewoźnik, będą zasilane energią pochodzącą z baterii Solaris High Energy o pojemności ponad 450 kWh. Autobusy będą ładowane poprzez złącze plug-in. Źródłem napędu będzie oś elektryczna z dwoma silnikami. Klimatyzacja zapewni pasażerom przyjemną temperaturę. Dodatkowo, w każdym z Urbino zostaną zastosowane podwójne szyby, polepszające izolację termiczną autobusów.

– Fakt, że prawie podwajamy liczbę autobusów elektrycznych, oznacza, że blisko 80% naszych autobusów będzie napędzanych energią elektryczną. Oczywistą zaletą jest to, że wytwarzają one mniej hałasu i że będzie to miało również duży wpływ na zmniejszenie zużycia oleju napędowego – mówi Nicolaj Bang, radny ds. technologii i środowiska w Aarhus.

Współpraca firmy Solaris z AarBus trwa od 2006 roku. Od tamtej pory producent dostarczył do przewoźnika 227 autobusów, w tym 29  elektrycznych. Obecnie portfel zamówień Solarisa obejmuje około 3 tysięcy pojazdów bateryjnych i wodorowych, z czego ponad 2 tysiące zostało już dostarczonych i zapewnia transport mieszkańcom ponad 100 europejskich miast.

solaris
Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź