piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaAktualności183 elektryczne Solarisy już w Oslo

183 elektryczne Solarisy już w Oslo

W niedzielę, 16 kwietnia, nastąpiło oficjalne włączenie 183 przegubowych Solarisów Urbino 18,75 electric do floty autobusowej Oslo.

Solaris zrealizował tym samym największe dotąd jednorazowe, zamówienie na pojazdy bateryjne. Wartość kontraktu, podpisanego w styczniu 2022 roku wynosi około 100 mln euro.

Przewoźnikiem obsługującym linie, na które zostaną skierowane nowe Urbino 18,75 electric, jest Unibuss AS. Imponująca flota 183 elektrycznych przegubowców będzie stacjonowała w nowo powstałym obiekcie w Stubberud w Oslo. Przegubowe Urbino 18,75 electric zostaną skierowane na najbardziej zatłoczone linie w Norwegii: 20, 21, 31 i 37, z których każdego dnia korzysta blisko 150 000 osób.

Solarisy już w Oslo

„Bezemisyjne” Oslo

Oslo jest coraz bliższe stania się pierwszym miastem na świecie z 100% „bezemisyjnym” transportem publicznym. Cel całkowicie „bezemisyjnej” komunikacji miejskiej, jaki postawiła przed sobą metropolia, zostanie prawdopodobnie osiągnięty 5 lat szybciej, niż przewidywano.

– Zakończyliśmy właśnie dostawy największego w historii naszej firmy kontraktu na autobusy elektryczne. Fakt, że będą jeździć właśnie po ulicach Oslo, miasta, które już wkrótce będzie posiadało całkowicie „bezemisyjny” system transportu publicznego, to dla nas szczególny powód do dumy. Dziękujemy Unibuss AS za zaufanie! – podkreślił Sverre Skaar, dyrektor zarządzający spółki Solaris Norge AS.

– Jako Unibuss AS jesteśmy naprawdę zadowoleni z dostawy autobusów do tego imponującego projektu, który jest dla nas prawdziwym kamieniem milowym na drodze do osiągnięcia naszego celu: posiadania 100% elektrycznych autobusów miejskich w naszej flocie do połowy 2025 roku. Solaris wykonał gruntowną i solidną pracę, dostarczając całe zamówienie dokładnie na czas rozpoczęcia działalności (16 kwietnia 2023) i to w bardzo wymagającym środowisku łańcucha dostaw. Teraz liczymy na to, że lokalny norweski zespół Solaris Norge będzie utrzymywał i serwisował autobusy w doskonały sposób, ponieważ mamy przed sobą kolejne 12 lat współpracy. Nie mogę się doczekać! – powiedział Henrik Anderberg, dyrektor techniczny Unibuss AS.

Solarisy już w Oslo

Opatulone i bezpieczne

Urbino 18,75 electric zostały wyposażone w baterie nowej generacji o pojemności ponad 520 kWh. Ich ładowanie odbywa się przy pomocy złączy typu plug in. Centralny silnik trakcyjny o mocy 240 kW zapewnia płynne przyspieszenie i cichą pracę. Długość pojazdów wynosi 18,75 m, czyli o 75 cm więcej niż w standardowym przegubowym modelu marki Solaris. Zwiększona przestrzeń wewnątrz autobusu umożliwiła umieszczenie na pokładzie aż trzech zatoczek dla osób niepełnosprawnych, przy pojemności pasażerskiej 138 osób, w tym 41 na miejscach siedzących.

Kierowcy korzystają z systemów wspomagających jazdę, takich jak Mobileye czy kamery w miejscu klasycznych lusterek. Ponadto w każdym z elektrycznych Urbino dostępne są kamery szerokokątne, które łączą obraz w 360-stopniowy widok z lotu ptaka. Ponadto w autobusach dostępny jest czujnik zmierzchu i deszczu, a także układ automatycznie wykrywający zmęczenie kierowcy. E-busy zostały wyposażone w specjalny skandynawski pakiet izolacji termicznej, związany m.in. z zastosowaniem dodatkowej izolacji ścian bocznych i sufitu oraz podwozia w okolicy nadkoli, podwójnych szyby boczne, a także mat grzewczych zamontowanych w podłodze przy drzwiach. Urbino 18,75 electric może korzystać z łańcuchów śniegowych.

Historia współpracy Solarisa i Unibuss AS sięga 2006 roku. Od tego czasu przewoźnik zamówił ponad 400 autobusów producenta. W całej Norwegii kursuje już ponad 700 pojazdów marki Solaris.

Solarisy już w Oslo
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź