piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościBAIC debiutuje na polskim rynku

BAIC debiutuje na polskim rynku

BAIC, chińska marka samochodowa debiutuje na rynku polskim. Oficjalnym importerem jest spółka BAIC Auto Polska Sp. z o.o.

Samochody BAIC to nowość na naszym rynku. Wcześniej marka zadebiutowała m.in. w Niemczech, a od lat cieszy się powodzeniem w krajach Ameryki Południowej i  Środkowej, Afryki oraz w krajach azjatyckich.

BAIC (Beijing Automotive Industry Holding Co., Ltd.) jest jednym z najstarszych producentów samochodów w Chinach założonym w 1958 roku. To jeden z największych chińskich producentów.

BAIC – 31 mln samochodów

Dotychczas koncern BAIC Group wyprodukowała około 31 mln samochodów, które trafiły na drogi ponad stu krajów. Tylko w 2022 roku fabryki koncernu BAIC Group opuściło blisko 1,5 mln samochodów. W ciągu pierwszego półrocza 2023 roku było to już 819 tysięcy pojazdów (+22,2% r/r).

Od czterdziestu lat BAIC Group rozwija produkcję samochodów, tworząc spółki joint-venture z najbardziej uznanymi koncernami na świecie. W ramach BAIC Group funkcjonują Beijing Benz Automotive Co., Ltd (BBAC), Beijing Hyundai Auto Co., Ltd., Fujian Benz Automotive Co., Ltd. oraz Beijing Foton Daimler Automotive Co., Ltd. (BFDA). Współpraca koncernu BAIC Group z niemieckim koncernem Daimler Benz AG, BAIC Group zaowocowała nabyciem 9,98% udziałów w Daimler AG. Natomiast Daimler Benz AG posiada 9,55% udziałów w spółce BAIC Motor Co Ltd.

BAIC Group rozwija innowacyjne gamy samochodów marek własnych: BAIC, ARCFOX oraz Foton. Tylko w 2022 roku koncern BAIC Group zainwestował w projekty badawczo-rozwojowe ok. 380 mln dolarów. Realizowano je w Globalnym Centrum R&D w Pekinie oraz w centrach R&D zlokalizowanych w  Dolinie Krzemowej i Detroit w Stanach Zjednoczonych, w Hiszpanii, Włoszech oraz w Niemczech.

Od SUVa do dostowczaka

Marka BAIC ma doświadczenie w konstruowaniu i produkcji suvów, sedanów oraz pojazdów terenowych. Samochody marki BAIC są produkowane i montowane poza Chinami m.in. w RPA oraz Meksyku.

Kolejna marka koncernu – ARCFOX rozwija gamę elektrycznych modeli premium, wykorzystujących architekturę 800 V, dzięki której m.in. wyraźnie skraca się czas ładowania samochodów.

Natomiast Foton Motor Co. Ltd jest obecnie największym producentem samochodów użytkowych w Chinach i czołowym graczem na rynku światowym. Foton jest również trzecim największym na świecie dostawcą pojazdów z wodorowymi ogniwami paliwowymi.

BAIC Group od początku istnienia ma swoją siedzibę w Pekinie. Obecnie koncern zajmuje 162 miejsce na liście największych światowych koncernów rankingu Fortune Global 500.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź