piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaLogistyka 4.0Warszawa II jeszcze w tym roku

Warszawa II jeszcze w tym roku

Powstaje największy i najnowocześniejszy kompleks logistyczny Poczty Polskiej: Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy w Ciemnem pod Radzyminem, tzw. Warszawa II.

Sortownia obsłuży zwiększające się wolumeny przesyłek kurierskich i paletowych. Rozpocznie pracę w 2023 roku. Pełną gotowość operacyjną, związaną z uruchomieniem sortera, obiekt osiągnie za kilka miesięcy, stając się najnowocześniejszym centrum logistycznym Poczty Polskiej.

Najważniejsza inwestycja ostatnich lat

Poczta Polska konsekwentnie realizuje jedną z najważniejszych inwestycji na przestrzeni ostatnich lat, ukierunkowaną na optymalizację sieci logistycznej. W podwarszawskiej miejscowości Ciemne w gminie Radzymin, na działce liczącej ponad 11 hektarów, powstaje kompleks logistyczny Poczty Polskiej. Wykonawcą jest firma Panattoni. Łączna powierzchnia inwestycji wynosi prawie 50 tys. m2 i obejmuje m.in. budynki hali magazynowej „cross dock” przeznaczonej do obsługi przesyłek paletowych oraz powierzchnię magazynowo – operacyjną, dedykowaną sortowaniu i ekspediowaniu przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych.

Warszawa II: sorter w 2024

Prace budowlane są już na ukończeniu, trwają prace wykończeniowe. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się przeglądy przed odbiorowe obu hal. W październiku br. ma być przekazanie obiektu Poczcie Polskiej. Wówczas też nastąpi m.in. uruchomienie procesów obsługi przesyłek paletowych i towarów handlowych w jednej z hal.

warszawa II

Równolegle w drugiej hali rozpoczęto prace związane z posadowieniem sortera do automatycznego opracowania przesyłek. Wykonawcą jest firma Beumer Group Poland. Sorter będzie miał kształt pętli i zostanie wykonany jako „Cross-Belt”. Dzięki sześciu liniom podawania automatycznego, sześciu liniom podawania ręcznego i ponad 300 ześlizgom, będzie to największa z dotychczasowych maszyn w Poczcie Polskiej. Wydajność urządzenia pozwoli na posortowanie 15 tys. przesyłek na godzinę. Nowa maszyna opracuje nie tylko przesyłki z własnego obszaru działania, ale również stanie się wsparciem dla innych jednostek logistycznych Poczty Polskiej. Odbiór sortera planowany jest na II kwartał 2024. I to właśnie wówczas nowy węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy w Ciemnem osiągnie pełną moc.

Nowoczesne maszyny, które zwiększą efektywność obsługi paczek, znajdą się zarówno w istniejących, jak i w nowo budowanych sortowniach spółki. W sortowniach we Wrocławiu i Lublinie już oddano do użytku sortery do automatycznego opracowania przesyłek KEP. Kolejny – w III kwartale br. – rozpocznie pracę w Lisim Ogonie k. Bydgoszczy. W perspektywie najbliższych lat umożliwi to Spółce realizację celów, stanowiących jeden z filarów strategii, w tym dalszy rozwój perspektywicznych usług kurierskich i paczkowych, e-handlu i logistycznych.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź