wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościSolaris: największe zamówienie na autobusy wodorowe w Europie

Solaris: największe zamówienie na autobusy wodorowe w Europie

Miejski przewoźnik transportu publicznego TPER w Bolonii zakupi aż 130 autobusów wodorowych. Dostawcą pojazdów będzie firma Solaris.

Producent dostarczy 127 sztuk 12-metrowych Urbino 12 hydrogen do Bolonii i 3 sztuki do TPER Ferrara. Zamawiający ma prawo rozszerzenia zamówienia o dodatkowe 140 pojazdów w ramach tzw. opcji.

Włochy wybrały wodór

Włoska Bolonia i Ferrara rozpoczęły jeden z największych jak dotąd projektów wdrożenia autobusów wodorowych w Europie. Imponujące zamówienie na 130 pojazdów zasilanych wodorem z pewnością przybliży miasto do realizacji ambitnego celu. W 2030 roku cały miejski transport ma być „bezemisyjny”. Bolonia postawiła na autobusy wodorowe Urbino 12 hydrogen, które są dziś jednym z najpopularniejszych modeli napędzanych wodorem w Europie. Umowa dopuszcza możliwość rozszerzenia zamówienia o dodatkowe 140 pojazdów.

Każdy z autobusów będzie wyposażony w ogniwo wodorowe o mocy 70 kW, czerpiące wodór z 5 kompozytowych zbiorników umieszczonych na dachu. Zatankowane do pełna butle pomieszczą 37,5 kg wodoru, co pozwoli na przejechanie przez autobus około 350 km.

Solaris na ulicach już w 2024 roku

Mieszkańcy Bolonii i Ferrary będą mogli przekonać się o zaletach Urbino 12 hydrogen już w 2024 roku, wtedy do miasta Solaris dostarczy pierwszą transzę 37 autobusów wodorowych. Pozostałe zamówione pojazdy Bolonia otrzyma w latach 2025-2026.

Solaris jest europejskim liderem elektromobilności, w tym produkcji autobusów wodorowych. Firma dostarczyła już ponad 120 pojazdów napędzanych wodorem do kilkunastu klientów w 8 krajach. W 2022 roku firma rozszerzyła wodorową ofertę o przegubowy autobus Urbino 18 hydrogen.

solaris
Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź