wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościWymiana filtrów w pojazdach ciężarowych – kiedy o nie zadbać?

Wymiana filtrów w pojazdach ciężarowych – kiedy o nie zadbać?

Pojazdy ciężarowe muszą pracować każdego dnia. Ich przestoje kosztują kilka tysięcy złotych dziennie. Regularne kontrole i wymiana filtrów pomagają utrzymać bezpieczeństwo pojazdów na drodze. Należy ściśle przestrzegać terminów przeglądów okresowych, określonych przez producenta pojazdu. W niektórych przypadkach, na podstawie doświadczeń, Bosch podaje własne zalecenia dotyczące wymiany.

Bosch wspiera warsztaty szeroką gamą filtrów wysokiej jakości do ochrony silnika, układów wtryskowych i hydraulicznych w pojazdach użytkowych.

Asortyment filtrów Bosch – wymiana filtrów

Bosch oferuje kompleksowy asortyment filtrów do wielu popularnych modeli pojazdów użytkowych i silników chroniących silnik, układy wtryskowe i hydraulikę.

FILTRY OLEJU NAPĘDOWEGO

Filtry oleju napędowego skutecznie oddzielają od paliwa cząstki stałe, wodę i inne zanieczyszczenia. Przyczyniają się do optymalnych osiągów silnika i chronią układ wtryskowy. Ze względu na występowanie dużego natężenia przepływu paliwa, pojazdy użytkowe są często wyposażone dodatkowo w separatory wody, które wstępnie odfiltrowują wodę i większe cząsteczki. Dokładne filtrowanie paliwa jest zadaniem filtra oleju napędowego.

Wymiana filtrów: zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu

FILTRY OLEJU

Oprócz głównego filtra przepływowego, który filtruje całkowitą ilość oleju przy każdym tłoczeniu, pojazdy użytkowe są zwykle wyposażone w filtr bocznikowy. Wspomaga on działanie głównego filtra przepływowego, oddzielając bardzo drobne cząsteczki. Olej o większej lepkości nie dociera już do wszystkich miejsc, które mają być smarowane. Mogłoby to spowodować zwiększone zużycie silnika.

Wymiana filtrów: zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu

FILTRY POWIETRZA

Filtry powietrza chronią silnik i wspomagają prawidłowe działanie czujników w kanale dolotowym powietrza. Skutecznie usuwają cząsteczki z zasysanego powietrza i przyczyniają się do optymalnej pracy silnika. W przypadku filtrów powietrza do pojazdów użytkowych osiąga się to, stosując odpowiedni materiał filtracyjny o dużej powierzchni filtracji. W niektórych przypadkach wykonuje się filtrację wielostopniową.

Częstotliwość wymiany: zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu

FILTRY KABINOWE

Filtry kabinowe zwiększają ochronę pasażerów pojazdu przed pyłkami, drobnymi pyłami, a także szkodliwymi gazami o nieprzyjemnym zapachu. Ciężarówki to miejsca pracy, dlatego główny nacisk kładzie się na ochronę zdrowia kierowców. Niefiltrowane powietrze w kabinie może zmniejszyć koncentrację i pogorszyć widoczność z powodu zabrudzenia szyb.

Częstotliwość wymiany: co 120 000 km, przynajmniej raz w roku – zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu

FILTRY DENOXTRONIC

Filtry w układzie Denoxtronic są zintegrowane z modułem tłoczącym. Chronią one wtryskiwacz, wspomagając w ten sposób optymalne dozowanie środka AdBlue. Niewystarczająca filtracja może utrudnić redukcję tlenków azotu (NOx) w katalizatorze SCR. Pojazd może przejść wówczas w tryb awaryjny.

Częstotliwość wymiany: zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu

WKŁADY OSUSZACZA POWIETRZA

W pojazdach użytkowych sprężone powietrze jest wykorzystywane w układach hamulcowych, zawieszeniu pneumatycznym, obsłudze drzwi w autobusach oraz układzie kontroli trakcji. Wkłady osuszają sprężone powietrze i skutecznie zatrzymują cząsteczki i krople oleju. Zapobiega to korozji i zmniejsza ryzyko awarii w zimie z powodu oblodzenia.

Częstotliwość wymiany: raz w roku

Bosch
Bosch oferuje szeroką gamę części do pojazdów użytkowych

FILTRY PŁYNU CHŁODZĄCEGO

Filtry płynu chłodzącego niezawodnie oczyszczają płyn chłodzący z cząstek stałych i innych pozostałości. W ten sposób chronią układ chłodzenia przed korozją i zapobiegają przedwczesnemu zużyciu pompy wody.

Częstotliwość wymiany: regularnie, razem z filtrem oleju

FILTRY OLEJU HYDRAULICZNEGO

Ciśnienia występujące w układach hydraulicznych pojazdów przeznaczonych do pracy w terenie mogą dochodzić do 400 barów. Filtry oleju hydraulicznego zatrzymują zanieczyszczenia takie jak pył, ścier metalowy i wodę.

Częstotliwość wymiany: zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu

SEPARATORY MGŁY OLEJOWEJ

Separatory mgły olejowej chronią układ dolotowy silnika. Skutecznie oczyszczają zawracane ze skrzyni korbowej przedmuchy spalin z aerozoli i kropel oleju, które mogłyby zanieczyścić i uszkodzić turbosprężarki, przepływomierze powietrza, intercoolery, zawory i katalizatory.

Częstotliwość wymiany: w ruchu na krótkich dystansach co 40 000 km, w ruchu dalekobieżnym co 80 000 km.

Więcej informacji na stronie: motobosch.pl

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź