wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościSolaris dostarczy kolejne autobusy elektryczne do Warszawy

Solaris dostarczy kolejne autobusy elektryczne do Warszawy

Solaris Bus & Coach i Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie podpisały umowę na dostawę dwunastu autobusów przegubowych Urbino 18 electric.

Zostaną dostarczone do Warszawy w latach 2024-2025, dołączając do 150 elektrycznych autobusów Solarisa obsługujących już transport publiczny w stolicy.

Stołeczny standard

Zamawiającym autobusy elektryczne Urbino jest ZTM, niemniej użytkować będzie je spółka Miejskie Zakłady Autobusowe, obsługująca autobusowy transport publiczny w Warszawie. Warto wspomnieć, że pierwsze autobusy elektryczne marki Solaris wożą mieszkańców Warszawy już od 2015. Łącznie do tej pory firma dostarczyła do MZA 150 autobusów na baterie.

Nowo zamówione autobusy elektryczne wyposażone zostaną w akumulatory Solaris High Power. Do ładowania posłuży gniazdo plug-in oraz pantograf. Wnętrze i wyposażenie autobusów zostaną dostosowane do standardu warszawskich pojazdów. Pasażerowie będą mieli dostęp do systemu informacji pasażerskiej, skorzystają z klimatyzacji, a także podładują telefony za pomocą gniazd USB.

Na pokładzie niskopodłogowych autobusów znajdzie się 39 miejsc siedzących, z których 13 dostępnych będzie z poziomu niskiej podłogi. Ponadto we wnętrzu autobusów przewidziano dwa miejsca przystosowane do przewozu wózków inwalidzkich i dziecięcych. Przyciski w pojazdach będą opisane dodatkowo alfabetem Braille’a.

Zamówione autobusy będą dostarczane do stolicy w kilku transzach w latach 2024-2025. Pierwsze trafią do Warszawy jesienią 2024 roku i zostaną skierowane na trasy przebiegające przez centrum.

solaris

To pierwsze zamówienie, która firma Solaris otrzymała z ramienia ZTM Warszawa, ale współpraca firmy z MZA sięga 1997 roku. Od tej pory na ulice Warszawy wyjechało ponad 1300 autobusów Solarisa, w tym 150 elektrycznych, co jest jedną z największych bateryjnych flot w Europie.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź