poniedziałek, 4 marca, 2024
Strona głównaAktualnościNobina zamówiła 55 elektrycznych Solarisów

Nobina zamówiła 55 elektrycznych Solarisów

Nobina Stockholm, operator transportu publicznego w Szwecji, zamówił 55 niskowejściowych autobusów elektrycznych Urbino 15 LE electric.

Nobina obsługuje ruch autobusowy w całej Szwecji. Solaris otrzymał od oddziału firmy w Sztokholmie zamówienie na 55 trójosiowych autobusów elektrycznych Urbino 15 LE electric.

Pojazdy homologowane w klasie II będą wozić pasażerów na obszarach podmiejskich stolicy Szwecji. Dostawy planowane są na 2024 rok.

Pakiet skandynawski

– Cieszymy się, że możemy wzmocnić pozycję Solarisa w szwedzkim segmencie międzymiastowym dzięki naszej współpracy z Nobiną. Ten kontrakt jest dla nas istotny również dlatego, że wdraża „zeroemisyjne” rozwiązania w komunikacji podmiejskiej – powiedział Javier Iriarte, prezes zarządu spółki Solaris Bus & Coach.

Nobina

Urbino 15 LE electric to niskowejściowe, trójosiowe autobusy elektryczne, które mogą być wykorzystywane w miastach i na trasach podmiejskich. Autobusy dla Nobiny napędza centralny silnik o mocy 240 kW, zasilany bateriami Solaris High Energy o pojemności ponad 550 kWh. Zapewni to autobusom swobodne funkcjonowanie w ciągu dnia, nocą zaś będą ładowane przez wtyczkę (plug-in).

Autobusy zostaną wyposażone w system Mobileye Shield+ wykrywający obiekty znajdujące się w martwym polu lusterek i ostrzegając kierowcę za pomocą sygnałów dźwiękowych i komunikatów na desce rozdzielczej. Urbino 15 LE electric będą także wyposażone w klimatyzację, skandynawski pakiet dostosuje je do trudnych warunków pogodowych, a dodatkowe oświetlenie nad drzwiami na zewnątrz ułatwi pasażerom wsiadanie i wysiadanie o zmroku. Wnętrze pomieści 52 pasażerów na miejscach siedzących, z czego 8 jest dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Dodatkowe składane miejsce za kierowcą przewidziano dla psa przewodnika osoby niewidomej.

Solaris dostarczył już ponad 2 tysiące autobusów na baterie do klientów w 21 państwach. Zamówienia na kolejny tysiąc są w trakcie realizacji.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź