poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościProfesjonalni Kierowcy – kolejne szkolenie

Profesjonalni Kierowcy – kolejne szkolenie

Pierwsza pomoc, jazda po drogach, manewrowanie, mocowanie ładunku i rozładowanie przyczepy – taką dawkę wiedzy otrzymali kierowcy z uprawnieniami C+E podczas VIII edycji szkoleń Profesjonalni Kierowcy.

Akcja Profesjonalni Kierowcy to bezpłatne szkolenia, które poszerzają wiedzę zawodowych kierowców, aby zadbać między innymi o bezpieczeństwo na drogach. Projekt z sukcesami działa od 2016 roku.

– Zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa na drogach stanowi wspólną odpowiedzialność, która łączy nas jako branżę oraz społeczność. Zawód kierowcy jest niezmiernie wymagający, obejmuje długie godziny pracy, zmienne warunki na drodze, potencjalne wypadki i izolację od rodziny. Branża transportowa powinna pełnić rolę wsparcia dla bezpieczeństwa zawodowego kierowców. Z tego powodu wspólnie z firmą Volvo Trucks Polska organizujemy akcję Profesjonalni Kierowcy – mówi Julita Mazurkiewicz, prezes zarządu Phillips Poland.

Świadomy czyli bezpieczny

Ostatnio szkolenie odbyło się na terenie Phillips Poland, który ma siedzibę w Chechle Pierwszym. Firma dostarcza złącza, przewody elektryczne oraz powietrzne do ciężarówek i naczep.

– Naszym celem jest nie tylko dostarczenie kierowcom bezpiecznych produktów, ale także przekazanie im wiedzy niezbędnej do radzenia sobie z wyzwaniami na drodze. Organizowane przez nas warsztaty i sesje szkoleniowe zostały starannie opracowane, aby rozwinąć znajomość zagadnień i procedur zgodnych z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Jesteśmy przekonani, że świadomy kierowca, to kierowca bezpieczny – wyjaśnia Julita Mazurkiewicz. – Komunikacja między producentami w branży motoryzacyjnej a użytkownikami ich produktów, czyli właśnie kierowcami jest niezwykle istotna. Dlatego tematy naszych warsztatów są ustalane we współpracy z nimi. Jako producenci podzespołów do samochodów ciężarowych zdajemy sobie sprawę, że technologia stanowi potężne narzędzie, ale sercem naszej branży są profesjonalni kierowcy. To z nimi wspólnie tworzymy równowagę między technologiczną wydajnością a ludzkim podejściem.

Jazda, poślizg, manewry

Podczas spotkania, które odbyło się w ramach VIII edycji Profesjonalni Kierowcy uczestnicy poszerzyli wiedzę teoretyczną i praktyczną z obsługi pojazdów ciężarowych.

W ramach szkolenia sprawdzili m.in. swoje umiejętności jazdy na drogach publicznych i utrzymania pojazdu w poślizgu, nauczyli się zręcznego manewrowania czy też prawidłowego dojazdu do rampy; poznali najważniejsze elementy mocowania i zabezpieczania ładunku; dowiedzieli się, jak sprawnie podpiąć oraz odpiąć naczepę. Zajęcia praktyczne odbyły się przy użyciu ciężarówek Volvo: ciągnika z naczepą oraz podwozia z przyczepą. Obydwa zestawy były wyposażone w najnowsze systemy bezpieczeństwa i układy napędowe I-Save. Kursanci mieli okazję poznać i przetestować również liczne systemy wspierające pracę kierowcy.

Ponadto odświeżyli wiedzę z pierwszej pomocy. Szkolenia jak zwykle odbyły się pod okiem instruktorów ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks Polska.

Braki kadrowe

Choć bezpieczeństwo to kluczowy element tego projektu, nie jest jedynym czynnikiem, który przyczynił się do jego narodzin. Kierowca samochodów ciężarowych to zawód, który należy doceniać, bo branża TSL jest jednym z głównych motorów napędzających rodzimą gospodarkę. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że TSL tworzy 6% polskiego PKB, co czyni nas liderem wśród krajów UE.

Niestety, sektor ten cierpi na braki kadrowe. W Polsce prawo jazdy kategorii C ma 2,5 mln osób, a zaledwie 1,5 mln może pochwalić się uprawnieniami C+E. Międzynarodowa Unia Transportu (IRU) w raporcie z 2022 roku „The truck driver profession in Europe: access and attractiveness” (Zawód kierowcy ciężarówki w Europie: dostępność i atrkacyjność) wskazuje, że na naszym kontynencie może być 380 – 425 tys. wakatów, w samej Polsce aż 80 tysięcy. Łączny niedobór zawodowych kierowców w Europie może przekroczyć do 2026 roku 2 miliony! Jest to efekt rosnącego zapotrzebowania na transport oraz starzenie się członków tej grupy zawodowej.

Dlatego akcja Profesjonalni Kierowcy stawia na to, aby w szkoleniach uczestniczyła zróżnicowana grupa: kobiety i mężczyźni, a także osoby z długim stażem zawodowym oraz bez doświadczenia.

Partnerami akcji Profesjonalni Kierowcy są: Warta, Chubb, Continental, MAK Ubezpieczenia, MJM Brokers, Phillips Poland, PKO Leasing, Shell Polska, Wielton, Volvo Trucks Polska oraz VFS Usługi Finansowe.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź