piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaAktualności18 przegubowych Solarisów już w Krakowie

18 przegubowych Solarisów już w Krakowie

W czwartek, 26 października 2023 roku, odbyło się uroczyste przekazanie 18 elektrycznych przegubowych Solarisów w Krakowie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ma już 99 bateryjnych Solarisów, od dziś ta liczba wzrosła do imponujących 117 sztuk. Nowo dostarczone pojazdy zostały zamówione w październiku 2022 roku i będą kursować na liniach 164, 174, 194 oraz 503.

Nowe autobusy dołączyły do bateryjnych Urbino o długości 8,9, 12 i 18 metrów. Dostawa została zrealizowana w oparciu o kontrakt podpisany w październiku 2022 roku.

Wtyczka lub pantograf

– Chciałbym podziękować MPK w Krakowie za powierzenie nam po raz kolejny zamówienia na „bezemisyjne” autobusy, które wzmocnią bardzo nowoczesną flotę przewoźnika. W imieniu firmy Solaris składam serdeczne gratulacje całej spółce. To wspaniała inwestycja w stronę poprawy jakości życia w tym pięknym mieście – powiedział Mateusz Figaszewski, reprezentujący firmę Solaris na uroczystości oficjalnego przekazania autobusów.

przegubowych solarisów

Magazynami energii krakowskich przegubowych Solarisów są baterie Solaris High Energy o pojemności ponad 400 kWh. Instalacja elektryczna układu napędowego została wykonana z wykorzystaniem układów zawierających węglik krzemu, co podnosi jej wydajność. Przegubowe Urbino dla Krakowa mogą być ładowane przez wtyczkę (plug-in) lub przez pantograf.

Od 10 lat

– Autobusy elektryczne eksploatujemy od prawie 10 lat. Cały czas dbamy o to, aby flota naszych pojazdów była coraz bardziej przyjazna dla środowiska, a dzieje się tak właśnie dzięki zamawianiu pojazdów „zeroemisyjnych”. Obecnie mamy ich prawie 120. Chciałbym mocno pokreślić, że zakup tak dużej liczby autobusów zasilanych energią elektryczną nie byłby możliwy bez skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych. Na ich dostawy pozyskaliśmy w sumie kwotę blisko 243 mln zł – powiedział Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

przegubowych solarisów

18 przegubowych Solarisów dla Krakowa ma drzwi w układzie 2-2-2-2. Każdy z nich mieści 141 pasażerów, w tym 42 na miejscach siedzących. Przegubowce zostały wyposażone w wydajną klimatyzację, rozbudowany system informacji pasażerskiej, a także monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Co istotne, wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, są zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy wcześniej Solaris dostarczył do Krakowa 20 autobusów na baterie: 7 sztuk Urbino 18 electric i 13 sztuk Urbino 12 electric. W samym 2023 roku trafiło zatem do miasta 38 nowych autobusów elektrycznych Solaris.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź