piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaAktualnościProfesjonalni Kierowcy – inwestycja w przyszłość

Profesjonalni Kierowcy – inwestycja w przyszłość

Od 2016 roku w ramach akcji „Profesjonalni Kierowcy” przeszkolono ponad 1000 osób.

Starzejąca się grupa zawodowa, braki kadrowe wśród truckerów – eksperci od lat alarmują o problemach z jakimi mierzy się sektor TSL. O tym, że są potrzebne zmiany wiedzą pomysłodawcy i partnerzy akcji „Profesjonalni Kierowcy”, inwestujący w rozwój zawodowy kierowców z kategorią C+E, którzy nie są obecnie aktywni zawodowo.

Nawet 11% wakatów może zostać nieobsadzonych przez zawodowych kierowców w 2024 roku, co stanowi wzrost o 4% w stosunku do obecnego roku, wynika z raportu IRU (Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego).

Jak zapełnić luki?

Wpływa na to rosnące zapotrzebowanie na transport, a także starzejąca się grupa zawodowych kierowców w Europie. Niestety, co trzeci trucker w Unii Europejskiej ma ponad 55 lat.

– Statystyki nie są zaskakujące, bo od 2016 roku wraz z partnerami akcji „Profesjonalni Kierowcy” staramy się poprawić sytuację na rynku transportowym. W ramach wspólnej inicjatywy podnosimy kompetencje kierowców posiadających prawo jazdy C+E. Zauważyliśmy, że na rynku są osoby, które zrobiły kilka lat temu prawo jazdy z kategorią C+E lub C, ale z różnych powodów nie są aktywne zawodowo. Jedni chcą wrócić do branży, a drudzy z kolei rozpocząć pracę jako kierowcy – mówi Piotr Werner, dyrektor marketingu i produktów cyfrowych w Volvo Trucks Polska. – To, co nas napawa optymizmem, to fakt, że profil naszych kursantów zmienia się: coraz częściej mamy do czynienia z młodymi osobami w wieku 20-29 lat. W 2023 roku stanowiły one 18% uczestników szkolenia. Wzrosło też zainteresowanie prawem jazdy kat. C+E, w latach 2022-2023 uzyskało je ponad 38% naszych kursantów.

Bogaty program dzięki partnerom

Akcja „Profesjonalni Kierowcy” to bezpłatne szkolenia, które wykraczają poza tradycyjne kursy. W ramach spotkań uczestnicy mogą m.in.: przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, sprawdzić umiejętności jazdy na drogach i opanowania poślizgu, nauczyć się sprawnego manewrowania, prawidłowego dojazdu do rampy, podpinania naczepy i poznać metody mocowania ładunku.

– Tak bogaty program nie byłby możliwy bez naszych partnerów inwestujących w zawodowych kierowców, którzy pośrednio wpływają na wzrost PKB w jednej z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki, czyli branży TSL. Jednocześnie poprzez podnoszenie kompetencji zawodowych kierowców zwiększają bezpieczeństwo na drogach wszystkich uczestników ruchu – dodaje Piotr Werner.

Od początku 2016 roku udało się przeszkolić ponad 1000 osób, przy czym zainteresowanie jest czterokrotnie większe.

Partnerami akcji „Profesjonalni Kierowcy” są: Volvo Trucks Polska, MJM Brokers, VFS Usługi Finansowe, MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, Wielton, Continental, PKO Leasing, Shell Polska, Chubb, Warta.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź