wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościCES 2024: Goodyear i TNO prezentują wyniki testów

CES 2024: Goodyear i TNO prezentują wyniki testów

Integracja danych o oponie ze sterownikiem układu ABS może skrócić drogę hamowania samochodu o 1,75 metra, jak sprawdziły Goodyear i TNO.

Tak wynika z testów przeprowadzonych przez Goodyeara i holenderski instytut TNO. Firmy przedstawiły wyniki wspólnych badań podczas targów Consumer Electronics Show 2024 w Las Vegas.

ABS to system zapobiegający blokowaniu kół i poślizgowi podczas hamowania. Wspólne badania i testy Goodyeara i TNO wykazały, że ulepszony układ ABS, czerpiący informacje o oponach, na przykład o ich typie i kondycji, może potencjalnie zwiększyć ogólną wydajność systemu ABS i skrócić drogę hamowania nawet o 1,75 metra.

Każdy centymetr się liczy

Według Amerykańskiej Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA – National Highway Traffic Safety Administration) w 2021 r. doszło do ponad 1,7 miliona wypadków z udziałem pojazdów najeżdżających z tyłu, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich wypadków w Stanach Zjednoczonych. Włączenie danych o oponie do informacji przesyłanych do układu ABS pozwoli skrócić drogę hamowania i ograniczyć ryzyko wypadków i kolizji.

– Nasza współpraca z TNO zaowocowała bezcennymi spostrzeżeniami i nowymi możliwościami – powiedział Werner Happenhofer, wiceprezes Goodyeara ds. inteligencji opon i rozwiązań dla elektromobilności. – Wierzymy, że wykorzystując „inteligencję” opon, możemy przyczynić się do ograniczenia liczby wypadków.

Goodyear i TNO rozpoczęły kooperację w 2021 r., prowadząc wspólne badania i testy w celu oceny i określenia wydajności sterownika ABS wzbogaconego o informacje pozyskane z czujników w oponach.

– TNO jest zaangażowane w zwiększanie bezpieczeństwa, wydajności i „zrównoważonego” rozwoju pojazdów – powiedział Machteld de Kroon, dyrektor zarządzający działu mobilności i środowiska w TNO. – Nasza współpraca z Goodyearem ma na celu walkę o każdy centymetr drogi hamowania. Jesteśmy głęboko przekonani, że dzięki lepszej integracji opon i układów hamulcowych możemy przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków, a ostatecznie do ratowania życia.

Opracowany przez Goodyeara system SightLine to zestaw rozwiązań, które zapewniają wgląd w stan opony, pojazdu i drogi dzięki zaawansowanym algorytmom i monitorowaniu w czasie rzeczywistym. Rozwój „inteligentnych” opon ma szansę zmienić przyszłość transportu.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź