wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualności10 elektrycznych Solarisów pojedzie do Gniezna

10 elektrycznych Solarisów pojedzie do Gniezna

Firma Solaris podpisała umowę z Urzędem Miasta Gniezno, dotyczącą dostawy 10 autobusów elektrycznych oraz infrastruktury do ładowania.

Władze miasta na podstawie przeprowadzonego przetargu zakupiły 10 autobusów elektrycznych Solaris, które zostaną dostarczone wraz z infrastrukturą do ładowania. Pierwsze w mieście Urbino 12 electric z ładowarkami zostaną dostarczone pod koniec 2024 roku.

Pierwsze elektryki w mieście

– To ogromny zaszczyt i jednocześnie odpowiedzialność, że po raz kolejny będziemy dostawcą autobusów miejskich dla przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Gnieźnie. Tym razem są to całkowicie „bezemisyjne” w miejscu użytkowania autobusy elektryczne, które z pewnością przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieście – powiedział Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sprzedaży w spółce Solaris Bus & Coach.

Zgodnie z podpisaną umową ładowarki i pierwsze 5 autobusów przyjedzie do Gniezna w ciągu 11 miesięcy od dnia podpisania umowy. Pozostałe 5 pojazdów trafi do Gniezna do końca marca 2025 roku.

Zajezdniowe i mobilne

Każdy z 12-metrowych elektrycznych autobusów Urbino 12 electric będzie wyposażony w elektryczny silnik centralny i baterie Solaris High Energy. Ładowanie baterii będzie odbywać się poprzez złącze plug-in, a także przez pantograf. Gniezno postawiło na pantograf typu odwróconego, czyli urządzenie, które zamontowane jest na stacji ładowania i opuszcza się na dach pojazdu.

elektrycznych
Podpisanie umowy na nowe autobusy dla Gniezna. Od lewej: Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sprzedaży, Solaris Bus & Coach, Tomasz Budasz, prezydent Gniezna i Wojciech Gulczyński, prezes MPK Gniezno.

Niskopodłogowe Urbino 12 electric są przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami i pasażerów podróżujących z wózkami dziecięcymi. Każdy z 10 autobusów będzie klimatyzowany i wyposażony w system informacji pasażerskiej. Na pokładzie będzie 31 miejsc siedzących, w tym 12 dostępnych z tzw. niskiej podłogi, czyli bez konieczności pokonywania dodatkowych stopni.

Umowa obejmuje 5 podwójnych ładowarek zajezdniowych o mocy 120 kW (2 x 60 kW) oraz 2 pojedyncze ładowarki mobilne, które umożliwią elastyczne zarządzanie flotą elektrycznych autobusów.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź