wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaLogistyka 4.0Panattoni otrzymało trzeci certyfikat BREEAM Outstanding w Polsce

Panattoni otrzymało trzeci certyfikat BREEAM Outstanding w Polsce

Panattoni otrzymało trzeci certyfikat BREEAM Outstanding w Polsce. Otrzymał go budynek dla H&M w Panattoni Park Poznań A2.

Panattoni uzyskał kolejny certyfikat na poziomie BREEAM Outstanding dla hali B w Panattoni Park Poznań A2 w Robakowie pod Poznaniem. Budynek dla H&M powstał bez wykorzystania PCV. To już trzecia inwestycja dewelopera w Polsce i ósma w Europie, która osiągnęła najwyższy poziom certyfikacji BREEAM.

W certyfikacji na tym poziomie są już kolejne obiekty Panattoni o łącznej powierzchni 460 000 m kw.

W całym cyklu

Hala dla H&M o powierzchni prawie 82 000 m kw. powstała bez użycia PCV. Zużycie energii pierwotnej zmniejszone w nim o ponad 27% w porównaniu z wymogami krajowymi, a zużycie wody ograniczono o 70% w porównaniu do modelu bazowego. Ponad 95% odpadów budowlanych zostało poddanych recyklingowi lub odzyskowi. Pozwoliło to na znaczące ograniczenie zanieczyszczeń generowanych przez budynek w całym cyklu jego eksploatacji.

– Jesteśmy dumni, że Panattoni Park Poznań A2 dołącza do grona naszych inwestycji z najwyższym certyfikatem BREEAM Outstanding. To potwierdzenie naszego zaangażowania w budowanie przyszłości, w której zrównoważone budownictwo i ekologiczne innowacje stają się normą, z korzyścią dla klientów, inwestorów i społeczeństwa – mówi Marek Dobrzycki, dyrektor zarządzający Panattoni.

Panattoni: efektywność i recykling

Hala B w Panattoni Park Poznań A2 otrzymała maksymalną liczbę punktów z wydajności energetycznej. Wyposażono ją w instalację fotowoltaiczną o mocy 700 kWp, która znacząco zmniejsza zależność obiektu od konwencjonalnych źródeł energii. Efektywność energetyczną budynku wzmacniają zintegrowane systemy ogrzewania i wentylacji (HVAC) o wysokiej wydajności, energooszczędne oświetlenie LED z cyfrowym systemem sterowania DALI, odzysk ciepła a także inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS). Dzięki temu zużycie energii pierwotnej obniżono o ponad 27% w stosunku do krajowych wymogów.

Panattoni

Obiekt jest przygotowany na przyszłe zmieni wykorzystania. Przeprowadzono analizy LCA (Life Cycle Assessment) i LCC (Life Cycle Cost), które pozwoliły na redukcję „śladu węglowego”. Recyklingowi lub odzyskowi poddano ponad 95% odpadów budowlanych.

Znacząco zoptymalizowano zużycie wody. Wprowadzono system odzysku wody deszczowej, która wykorzystywana jest do irygacji zieleni i spłukiwania toalet. Zastosowano system zapobiegający niekontrolowanemu wyciekowi wody, a w łazienkach elektrozawory wodne z czujnikami ruchu. W połączeniu z instalacją wodomierzy i wodooszczędnych urządzeń sanitarnych umożliwiło to redukcję zużycia wody o 70% w porównaniu do modelu bazowego. Wpływ inwestycji na lokalne zasoby wodne dodatkowo minimalizuje stacja uzdatniania wody pitnej i biologiczna oczyszczalnia ścieków na terenie inwestycji.

Dobrostan i bioróżnorodność

Inwestycja wyróżnia się również dbałością o dobrostan użytkowników. Zapewnia dobre warunki pracy dzięki wysokiej jakości powietrza wewnątrz, dużym przeszkleniom w części biurowej i maksymalnemu wykorzystaniu naturalnego oświetlenia, a przede wszystkim przestrzeniom do rekreacji i odpoczynku. Wśród nich jest m.in. siłownia, taras zewnętrzny, boisko do siatkówki, tor do gry w boule i stołówka. Przygotowano zadaszenia na rowery, szatnie i prysznice. 22 miejsca parkingowe wyposażono w ładowarki do samochodów elektrycznych. Pracownicy mogą też korzystać ze specjalnego autobusu.

Panattoni

We współpracy z ekologiem nasadzono ponad 500 drzew i 1000 krzewów, odpornych na warunki pogodowe i łatwych w utrzymaniu. Wzbogacano w ten sposób lokalny ekosystem oraz stworzono wartościowe siedliska dla lokalnej fauny i flory.

Panattoni wyznacza nowe standardy

– Poprzez inwestycje takie jak Panattoni Park Poznań A2, wyznaczamy nowe standardy w branży nieruchomości przemysłowych i robimy kolejny znaczący krok na drodze Europy do „neutralności” klimatycznej w 2050. Tym bardziej, że zgodnie z najnowszymi zamierzeniami Komisji Europejskiej, już w 2040 roku redukcja szkodliwych emisji ma zostać ograniczona o 90% w stosunku do roku 1990 – mówi Emilia Dębowska, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju inwestycji europejskich w Panattoni.

Przed Panattoni Park Poznań A2 certyfikat BREEAM Outstanding uzyskały dwie inne polskie inwestycje dewelopera. Najpierw Panattoni Park Szczecin III (hale A i B), który był pierwszą realizacją na polskim rynku nieruchomości przemysłowych z tak wysokim poziomem certyfikacji. Drugą zaś Panattoni Park Konin, który z oceną na poziomie 90% nadal pozostaje najwyżej ocenianym budynkiem przemysłowym w Polsce.

Panattoni

Panattoni było też pierwszym deweloperem, który ocenę środowiskową obiektów włączył do standardu swoich realizacji, obecnie na wysokim poziomie BREEM Excellent. W Polsce certyfikowała już ponad 9,5 mln m kw. wybudowanej powierzchni. To niemal jedna trzecia krajowych zasobów, a w Europie 14 mln m kw. W trakcie pozyskiwania certyfikatu pozostaje kolejne 6 mln m kw.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź