sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKolejne Solarisy na Łotwie

Kolejne Solarisy na Łotwie

Na Łotwę trafiły dwa Urbino 12 electric do przewozów miejskich oraz ambulans do poboru krwi Urbino 8,9 LE electric.

W ostatnich dniach Solaris dostarczył dwa autobusy Urbino 12 electric do przedsiębiorstwa SIA VTU z miejscowości Valmiera, a firma Valsts Asinsdonoru Centrs z Rygi odebrała Solarisa Urbino 8,9 LE electric, będący mobilną stacją do poboru krwi.

Urbino electric dołączył do hybryd

Dwa autobusy zakupione przez VTU z Valmiery, to część projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej. 12-metrowe autobusy elektryczne wyposażono w baterie typu Solaris High Energy o pojemności ponad 420 kWh. Do uzupełniania energii posłuży złącze typu plug-in, a w przyszłości także pantograf. Pojazdy mają systemy wsparcia kierowcy, np. kamery zamiast lusterek, urządzenie monitorujące martwe pole wokół pojazdu i monitoring przestrzeni pasażerskiej.

urbino electric
Na zdjęciu od lewej: Jānis Baiks, burmistrz, przewodniczący rady miasta Valmiera, Aigars Vītols, prezes zarządu VTU Valmiera, Rolands Katkevičs, kierownik ds. sprzedaży w krajach bałtyckich, Solaris.

Eksploatację pojazdów nadzoruje system telematyczny eSconnect. Dostarczone w ostatnich dniach do Valmiery elektryczne Urbino nie są pierwszymi autobusami marki Solaris w tym mieście. W latach 2020 i 2021 VTU zakupiło 10 hybrydowych modeli Urbino 12.

Pełnokrwisty elektryk

Solaris Urbino 8,9 LE electric dla przedsiębiorstwa Valsts Asinsdonoru Centrs to mobilna stacja poboru krwi, znaną m.in. z polskich centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Katowicach czy Poznaniu.

Solaris wyposażył autobus w dwie strefy dla dawców krwi, gabinet lekarski, recepcję oraz niewielki punkt gastronomiczny. Dodatkowo pojazd ma rolety, zewnętrzne markizy i oświetlenie LED. Klimatyzowana kabina pasażerska z dostępem do Wi-Fi i dogodnie umieszczone porty USB zapewniają komfortowe warunki dawcom krwi.

Autobus może pracować w centrach miast, placówkach handlowych, halach sportowych i podobnych miejscach, gdzie pojazdy spalinowe nie mają dostępu. Ogrzewanie, klimatyzacja i wszystkie urządzenia na pokładzie są zasilane elektrycznie. Częścią zamówienia jest ładowarka.

To już drugi ambulans do poboru krwi, który Valsts Asinsdonoru Centrs zamówiła u Solarisa. Pierwszy egzemplarz powstał na bazie autokaru turystycznego Solaris Vacanza.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź