sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościSetny Solaris we flocie SPAK w Szczecinie

Setny Solaris we flocie SPAK w Szczecinie

Firma Solaris dostarczyła 16 lutego 2024 roku do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” sp. z o.o. dwa przegubowe autobusy na baterie. Nowe, bogato wyposażone Urbino 18 electric to kolejno 99 i 100 Solaris we flocie przewoźnika.

Dwa przegubowce wyposażone w klimatyzację całopojazdową, ogrzewanie elektryczne, dostęp do wi-fi, monitoring i wbudowane alkomaty dla kierowców – takie pojazdy zostały dziś dostarczone do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” (SPAK). To nie pierwsze przegubowe e-busy Solarisa w mieście. Osiem takich pojazdów miało premierę w Szczecinie już w 2021 roku. Dostarczone dziś pojazdy to 99 i 100 autobus wyprodukowany dla szczecińskiego klienta w fabryce w Bolechowie.

Teraz centralny

Układ napędowy w Urbino 18 electric stanowi elektryczny silnik centralny i jest to jedyna zmiana względem wcześniej dostarczonych przegubowców. Podobnie jak przy poprzednim kontrakcie na przegubowe elektryki, autobusy zostały wyposażone w baterie do szybkiego ładowania za pomocą pantografu, dostosowane są także do ładowarek plug-in.

Solaris

– Dziś przekazujemy do naszego wieloletniego klienta SPAK 99 i 100 autobus wyprodukowany w naszej fabryce w Bolechowie. To dla nas duże wyróżnienie. Bardzo cenimy sobie tę długotrwałą współpracę i gratulujemy systematycznego powiększania się floty w Szczecinie – powiedział Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży regionu południowo-zachodniego w Polsce w spółce Solaris Bus & Coach.

– Szczecin systematycznie inwestuje w najnowocześniejszy i ekologiczny tabor. Z ciekawością i zainteresowaniem przyglądamy się także przyszłości. Pojazdy napędzane wodorem mogą być kolejnymi, które pojawią się na ulicach. Jeśli tylko technologia stanie się tańsza i bardziej dostępna myślę, że to ten kierunek – podkreślił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Solaris od 16 lat

Pierwsze Solarisy dla szczecińskiego przewoźnika zostały dostarczone w 2008 roku. Dziś SPAK ma w swojej flocie 100 autobusów wyprodukowanych w Bolechowie, z czego 95 zostało zakupionych bezpośrednio od producenta, a 5 z rynku wtórnego. Są to głównie autobusy z silnikiem Diesla: Urbino 12 i Urbino 18 oraz modele hybrydowe, choć w ostatnich latach wyłącznie elektryczne.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź