poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościLidzbark Warmiński rozwija flotę autobusów

Lidzbark Warmiński rozwija flotę autobusów

W 2021 r. Lidzbark Warmiński po raz pierwszy w swojej historii uruchomił komunikację miejską, a do jej obsługi zakupił dwa elektryczne autobusy Yutong. Teraz dokupuje dwa kolejne.

Dzięki tej inwestycji cała flota obsługująca transport publiczny w Lidzbarku Warmińskim będzie „zeroemisyjna”.

– Warmia i Mazury słyną nie tylko z malowniczych krajobrazów, ale również z inwestycji w zielony transport. Lidzbark Warmiński to pierwszy samorząd z regionu, który postawił na markę Yutong. Czas pokazał, że był to dobry wybór, a na ulice miasta wyjadą kolejne elektryczne autobusy. Co istotne, komunikacja miejska już od pierwszego dnia jest bezpłatna – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Zielono i darmo

Lidzbark Warmiński, który ubiega się o status uzdrowiska, postawił na „zielony” i „zeroemisyjny transport”, bezpłatny dla mieszkańców oraz turystów. Dostarczone przez Busnex Poland dwa 9-metrowe elektryczne autobusy Yutong po raz pierwszy wyjechały na ulice w listopadzie 2021 r., a do ich ładowania służy energia ze źródeł odnawialnych. Dzięki Kolejny dwu Yutongom, flota komunikacji miejskiej w Lidzbarku Warmińskim będzie w 100% elektryczna.

Lidzbark Warmiński

– Lidzbarczanie szybko przyzwyczaili się do elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej i chętnie z nich korzystają. Same pojazdy również sprawdziły się na naszych drogach, dlatego postanowiliśmy kupić kolejne dwa. Stajemy się uzdrowiskiem i naturalnie wybraliśmy ekologiczny, zielony transport publiczny – mówił burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski.

6 mln dofinansowania

Yutong E9, który obsłuży bezpłatną komunikację w Lidzbarku Warmińskim, to niemal 9-metrowy autobus elektryczny, osiągający na jednym ładowaniu nawet ponad 350 kilometrów. Rozwój mobilności i transportu publicznego, w tym zakup elektrobusów, został dofinansowany kwotą niemal 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź