poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaAktualności19 wodorowych Solarisów dla Essen

19 wodorowych Solarisów dla Essen

Solaris podpisał umowę na dostawę 19 wodorowych autobusów do Essen.

Zamówił je tamtejszy przewoźnik Ruhrbahn GmbH. Dostawy autobusów zaplanowano na lata 2024 i 2025. Będą to pierwsze Solarisy na ulicach Essen.

W ramach zamówienia przewidziano dostawę dziewięciu modeli Urbino 12 hydrogen oraz dziesięciu Urbino 18 hydrogen.

Nowoczesne Essen

essen

– Jesteśmy niezwykle dumni z możliwości dostarczenia Essen najnowocześniejszych wodorowych pojazdów, które nie tylko podniosą komfort podróży pasażerów, ale także będą stanowiły nowy etap w transformacji branży transportowej – powiedział Olivier Michard, członek zarządu odpowiedzialny za sprzedaż i marketing w spółce Solaris Bus & Coach.

Zamówione autobusy będą wyposażone w ogniwa wodorowe, wytwarzające energię elektryczną. Modele 12-metrowe będą wykorzystywać ogniwo o mocy 70 kW, przegubowce zaś 100 kW. Wszystkie będą napędzane centralnym silnikiem elektrycznym. Urbino hydrogen będą mieć także baterie Solaris High Power, które mają za zadanie wspieranie ogniwa przy dużym zapotrzebowaniu na prąd.

W układzie klimatyzacji zastosowano dwutlenek węgla jako czynnik roboczy. Ogrzewanie zapewni pompa ciepła. Ponadto każdy autobus będzie oferował pasażerom praktyczne ładowarki USB czy rozbudowany system informacji pasażerskiej. Autobusy będą zgodne z rozporządzeniem GSR2 dotyczącym wyposażenia zwiększającego bezpieczeństwo jazdy. Będą mieć między innymi asystenta skrętu i hamowania. Przewoźnik zdecydował się ponadto na system telematyczny eSConnect, dający dostęp do danych eksploatacyjnych autobusu.

Niemcy wybierają na wodór

W Europie nieustannie rośnie zainteresowanie wodorem do napędzania pojazdów, a zwłaszcza zastosowaniem go w ogniwach paliwowych, choć rozważa się również wykorzystanie silników spalinowych na wodór. Firma Solaris jest dziś największym producentem autobusów na wodór i może pochwalić się portfelem zamówień obejmującym ponad 700 autobusów, z których 180 już obsługuje europejskie miasta, a dostawy kolejnych 530 zaplanowano na najbliższe miesiące.

Największe powodzenie wodorowce mają na rynku niemieckim. Autobusy Urbino hydrogen kursują już w Kolonii, Wuppertalu, Hofolding, Weimarze, Frankfurcie, Gross-Zimmern, a także w aglomeracji monachijskiej. W trakcie realizacji są kontrakty, obejmujące m.in. Aschaffenburg, Krefeld, Güstrow, Gross-Gerau, Hamburg i Duisburg.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź