wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościFord serii F – najpopularniejszy od 47 lat

Ford serii F – najpopularniejszy od 47 lat

Ford serii F jest najlepiej sprzedającą się półciężarówką w Stanach Zjednoczonych już od 47 lat. W 2023 roku sprzedano ich ponad 700 000.

– Nasza doskonała passa trwa już od czterech pokoleń klientów i przetrwała dłużej, niż całe życie wielu innych popularnych produktów konsumenckich. W tym płyt kompaktowych i odtwarzaczy mp3 oraz całej branży stacjonarnych wypożyczalni wideo – mówi Robert Kaffl, dyrektor sprzedaży w USA.

Seria F wciąż się rozwija i w 2023 r. ma też na koncie inny rekord. Od 42 lat z rzędu jest najlepiej sprzedającym się modelem w Stanach Zjednoczonych. Ford F-150 PowerBoost Hybrid zdobył zaś ostatnio tytuł najlepiej sprzedającego się pełnowymiarowego (ang. full size) pikapa hybrydowego w Ameryce. Z kolei elektryczny F-150 Lightning jest najlepiej sprzedającym się pełnowymiarowym elektrycznym pikapem w USA.

Przyszłość serii F zapowiada się optymistycznie. W pierwszej połowie 2024 roku planowane jest rozpoczęcie produkcji nowych modeli F-150 z silnikiem benzynowym oraz hybryd. Koncern zamierza oferować wersje benzynowe, hybrydowe i elektryczne, gdyż tego oczekują nabywcy.

Na ksywę trzeba sobie zasłużyć

Przez 47 lat wiele się wydarzyło. Ford serii F tak dalece zżył się z amerykańską rzeczywistością, że prawie każde pokolenie zasłużyło sobie na przydomek.

ford serii f

W 1977, gdy seria F wspięła się na pierwsze miejsce w statystykach sprzedaży lekkich ciężarówek, na rynku był produkowany od 1973 „dent”, czy też „dentside”. Przezwisko nawiązywało do „nacięcia” wzdłuż boków poniżej klamek. Jego poprzednikiem był „bump”, czy też „bumpside” z lat 1967-72, który miał biegnące mniej więcej w tym samym miejscu wybrzuszenie.

ford serii f

W latach 1980-87 był produkowany „bullnose”, który rzeczywiście przypominał potężnym „tępym”, rozbudowanym przodem byczy pysk.

ford serii f

W 1987 zastąpił go kanciasty „bricknose”, którego w Polsce nazwalibyśmy pewnie „cegła”.

ford serii f

Po modernizacji w 1992 przód auta zaokrąglił się, co Amerykanom dało pretekst, aby tę generację nazwać „aeronose”.

ford serii f

Rewolucyjny, opływowy od początku do końca nowy model pojawił się w 1997 roku i nazywano go „jellybean”, gdy dzieci były w pobliżu i całkiem inaczej, gdy ich nie było. Zaokrąglony, wydłużony przód kojarzył się nie tylko z żelkami, ale innymi sterczącymi okazjonalnie obiektami, o których wiele do powiedzenia miał swego czasu Zygmunt Freud.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź