wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościZima, samochód, bezpieczeństwo – na co uważać i jak przygotować auto do...

Zima, samochód, bezpieczeństwo – na co uważać i jak przygotować auto do mroźnej aury na drogach?

Od grudnia do marca kierowcy muszą być przygotowani na dodatkowe wyzwania związane z eksploatacją samochodów. Na drogach panują wtedy trudniejsze warunki, a zaniedbania w aucie mogą skończyć się awarią lub nawet wypadkiem. Dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem podczas poruszania się samochodem zimą!

O samochód należy dbać przez cały rok. Jednak to zimą zaniedbania najszybciej dają o sobie znać w postaci dyskomfortu podczas jazdy lub awarii. Jeśli do niej dojdzie w trasie, to oprócz odpowiedniego wyposażenia, warto mieć także assistance. To oraz inne ubezpieczenia najwygodniej kupić przez internet, choćby poprzez porównywarkę ubezpieczeń: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

Zima – co może pójść nie tak?

W ostatnich latach zimy w Polsce są raczej łagodne i w wielu częściach kraju rzadko zdarzają się siarczyste mrozy czy obfite opady śniegu. Nie oznacza to jednak, że inne zjawiska meteorologiczne nie dają się we znaki kierowcom. Wystarczy tu wspomnieć o szalenie niebezpiecznej gołoledzi czy gwałtownym załamaniu pogody, które bardzo utrudniają jazdę samochodem.

Kierowca poruszający się pojazdem, który nie jest przygotowany do zimy, naraża się nie tylko na niebezpieczeństwo wypadku, ale także na mandat czy odmowę wypłaty odszkodowania lub jego obniżenie z autocasco.

Na przykład jazda na letnich oponach zimą, gdy na drodze leży śnieg, a temperatury są ujemne, to nie tylko olbrzymie zagrożenie wpadnięcia w poślizg, ale także duża szansa na brak lub obniżenie odszkodowania z ubezpieczenia AC w przypadku szkody. Dlaczego?

– Jazda na letnim ogumieniu, gdy na drodze panują zimowe warunki, na przykład leży śnieg, jest ślisko, a temperatury są ujemne, może zostać uznany przez ubezpieczyciela za rażące niedbalstwo. Wpłynie to na wysokość odszkodowania z ubezpieczenia AC. Warto także zajrzeć do OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia. Warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel wprost nie wskazuje jazdy na letnich oponach zimą jako wyłączenie odpowiedzialności – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, więc nie można dostać za to mandatu. Jednak można otrzymać nawet 3000 zł kary za poruszanie się nieodśnieżony samochodem, 300 zł za pokryte śniegiem światła i 500 zł za zasłonięte tablice rejestracyjne.

Jak jeździć zimą?

Gdy na drodze jest ślisko, a samochód jest świetnie przygotowany do panującej aury, to zawsze może zawinić kierowca. Dlatego prowadząc pojazd zimą w trudnych warunkach, należy pamiętać, by:

 • zachować większą odległość od poprzedzającego pojazdu – w końcu droga hamowania będzie wydłużona na śliskiej nawierzchni;
 • jeździć wolniej – kierowca jest zobowiązany do dostosowania prędkości do warunków na drodze, a nie tylko do ograniczeń prędkości;
 • reagować spokojnie w przypadku poślizgu – gwałtowne odbicie kierownicą oraz wciśnięcie pedału hamulca jedynie pogorszy sprawcę;
 • zachować szczególną ostrożność, gdy warunki na drodze są fatalne – zapewne większości kierowców zdarzyło się jechać 20 czy 30 km/h po jezdni, na której jest „szklanka” (nie trzeba chyba więcej w tej kwestii dodawać);
 • ruszać z “dwójki”, gdy jest bardzo ślisko – mniejsza szansa na poślizg kół.

Oczywiście żadne rady czy przepisy prawa nie wpływają tak na bezpieczeństwo jak zdrowy rozsądek kierowców i antycypowanie zagrożeń – pamiętajmy to tym!

W jaki sposób przygotować auto na zimę?

Przygotowanie samochodu na zimę nie powinno stanowić problemu dla żadnego kierowcy. Wystarczy pamiętać, by:

 • wymienić opony na zimowe (jeśli to konieczne),
 • uzupełnić płyn do spryskiwaczy tym zimowych,
 • warto sprawdzić stan akumulatora,
 • skontrolować oświetlenie (w końcu dni są krótkie),
 • wymienić wycieraczki, jeśli są zniszczone,
 • zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie (skrobaczka, kable rozruchowe, mata na szybę).

Oczywiście są to tylko podstawy, choć zapomnienie o zmianie płynu do spryskiwaczy nie jest wcale tak rzadkie. Można powiedzieć, że zima zaskakuje co roku nie tylko drogowców! 

Czy ubezpieczenie to konieczność?

Na to pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – to zależy. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego brak podlega karze. Natomiast dodatkowe ubezpieczenia mogą być bardzo pomocne – o tym, jak je wybrać i co zapewniają, przeczytasz więcej na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/.

Spośród dobrowolnych ubezpieczeń, kupuje się je zazwyczaj w pakiecie z OC, z pewnością warte polecenia jest autocasco, NNW i assistance. Ubezpieczyciele oferują taką ochronę w różnych wariantach, które różnią się warunkami. Dlatego przed wyborem dodatkowych ubezpieczeń zawsze warto zajrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Życzymy bezpiecznej zimowej jazdy samochodem!

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź