poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Strona głównaLogistyka 4.0Robotyka magazynowa wciąż się rozwija

Robotyka magazynowa wciąż się rozwija

Popyt na elastyczne, skalowalne systemy robotów magazynowych rośnie, napędzany niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej i koniecznością cięcia kosztów. Specjaliści od robotyki, projektanci systemów i producenci wózków przemysłowych zaprezentują najnowsze rozwiązania dla intralogistyki pod koniec kwietnia w Monachium na targach LogiMAT 2023.

Zapotrzebowanie na robotykę magazynową gwałtownie wzrosło w ostatnich latach, a trend ten nadal się utrzymuje. Segment rynku autonomicznych robotów mobilnych (AMR), automatycznych przenośników (shuttle), robotów współpracujących (kobotów), robotów transportowych i wózków samojezdnych (AGV) dla logistyki magazynowej osiągnął wysoki poziom zaawansowania, który gwarantuje niezawodność i napędza popyt wśród klientów. Rozwój robotów i wózków typu AMR i AGV zwiększył ich możliwości. Obecnie są już zdolne do wyjmowania przedmiotów z pudeł.

– Popyt w branży intralogistyki napędzany niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej i potrzebą cięcia kosztów, w połączeniu z elastycznością i skalowalnością dzisiejszych systemów, nadal zmierza w kierunku niestacjonarnych urządzeń do przenoszenia materiałów. AMR i AGV wchodzą w interakcję z wózkami widłowymi, innymi robotami mobilnymi i ludźmi – wyjaśnia dyrektor wystawy Michael Ruchty z Euroexpo Messe- und Kongress-GmbH w Monachium. Dynamiczny rozwój robotyki magazynowej zainspirował Euroexpo, organizatora targów LogiMAT, do zwiększenia powierzchni ekspozycji tego typu rozwiązań.

Wystawcy obecni na LogiMAT w hali 6 zaprezentują najnowsze innowacje dotyczące robotyki magazynowej. Prezentowane będą stacjonarne i mobilne roboty kompletacyjne oraz koboty, a także pierwsze w pełni autonomiczne pojazdy AGV do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Podłożem sprawnego funkcjonowania wspomnianych urządzeń w ramach magazynu jest szybki rozwój sztucznej inteligencji.

– Eksperci dostrzegają duży nowy potencjał rynkowy w robotach transportowych do zastosowań zewnętrznych, takich jak dostawa na ostatniej mili — zauważa Michael Ruchty. – Rozwój będzie zależał od przepisów, które w większości krajów nie pozwalają jeszcze na wdrożenie takich robotów na dużą skalę.

Temu zagadnieniu poświęcone będą dwa fora eksperckie, będące częścią programu towarzyszącego targom LogiMAT 2023.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź