czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaLogistyka 4.0Sorter w Lublinie już działa

Sorter w Lublinie już działa

Poczta Polska uruchomiła nowy sorter paczkowy w lubelskiej sortowni. To druga z trzech nowoczesnych maszyn do automatycznego sortowania przesyłek KEP (kurierskich, ekspresowych i paczkowych), które spółka oddaje do użytku w tym roku w swoich sortowniach.

Tylko w Lublinie Poczta Polska przeznaczyła na realizację tej inwestycji niemal 50 mln zł. Wcześniej, w maju, podobne urządzenie zostało zainstalowane i uruchomione we Wrocławiu.

W uroczystości pierwszego uruchomienia nowego sortera udział wzięli m.in. Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych nadzorujący Pocztę Polską, Lech Sprawka, wojewoda lubelski, Zbigniew Wojciechowski wicemarszałek województwa lubelskiego, Jarosław Gorczyński, prezes Beumer Poland Group oraz Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej i wiceprezes Andrzej Bodziony.

Już drugi w tym roku

Maszyna sortująca typu „Cross Belt” jest wyposażona w 3 podajniki ręczne, 1 teleskopowy, strefę kodowania ręcznego 2 stanowiska, 98 ześlizgów kierunkowych, 5 ześlizgów specjalnych, 48 ześlizgów pionowych oraz strefę podawania ręcznego małych przesyłek bezpośrednio na tace sortera (7 stanowisk). Długość całej pętli sortera wynosi 285 m, a jego wydajność operacyjna pozwoli na posortowanie ok. 7 tys. przesyłek na godzinę (z prędkością 2,5 m/s dla przesyłek standardowych).

Lubelski sorter to drugie takie urządzenie oddane do użytku w tym roku. W maju uruchomiony został sorter w sortowni we Wrocławiu, a w trzecim kwartale br. planowane jest zakończenie montażu kolejnego sortera w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą. W 2021 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło decyzję o dokapitalizowaniu Poczty Polskiej w wysokości 190 mln zł. Środki te zostały przekazane na realizację zakupu i montażu nowoczesnych sorterów. Pełna kwota nakładów inwestycyjnych przeznaczonych na ten cel to 350 mln zł.

W odpowiedzi na zmiany rynkowe

W ramach projektu rozbudowy Architektury Sieci Logistycznej (ASL) Poczta Polska sukcesywnie przekształca swoją infrastrukturę logistyczną z listowej na paczkową. To odpowiedź na zmiany obserwowane na rynku pocztowym w Polsce i na świecie. Modernizacja i budowa centrów logistycznych oraz ich umaszynowienie zapewni efektywną obsługę rozwijającego się rynku e-handlu.

sorter

– Skarb Państwa jako właściciel inwestuje w rozwój infrastruktury logistycznej Poczty Polskiej, a udzielone w 2021 r.  dofinansowanie z funduszu reprywatyzacji pozwala na modernizację i budowę centrów logistycznych oraz ich umaszynowienie. Wspieramy działania Poczty Polskiej, ukierunkowane na zwiększenie niezawodności i konkurencyjności na wymagającym rynku logistyki paczek. Modernizacja infrastruktury Poczty Polskiej w Lublinie to kolejny w ostatnim czasie projekt, który zwiększa potencjał innowacyjności i konkurencyjności całego regionu – mówi Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Naszym celem jest znaczący wzrost przychodów z przesyłek kurierskich oraz szybka obsługa rosnących wolumenów przesyłek e-handlowych. Aby go osiągnąć inwestujemy w modernizację obiektów logistycznych i parku maszynowego. To jedno z najważniejszych, strategicznych zadań prowadzonych obecnie w spółce. Wzrost terminowości, przepustowości sieci i optymalizacja kosztów związanych z obsługą przesyłek, przełożą się na wzrost konkurencyjności usług świadczonych przez Pocztę Polską. Planowana pełna kwota nakładów inwestycyjnych na ten cel to ponad 350 mln zł – podkreśla Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Szybki i dokładny

Sorter ma funkcję wielostronnej automatycznej identyfikacji numerów nadania kodowanych we wszystkich standardowych oraz niestandardowych kodach jedno- oraz wielowymiarowych w połączeniu z danymi adresata, które są pozyskane z systemów nadawczych oraz dodatkowo rozpoznaje adres odbiorcy z użyciem OCR bezpośrednio z przesyłek lub etykiet na nich umieszczonych, co zwiększa precyzję działania. Przyspiesza rozdział oraz minimalizuje udział opracowywania ręcznego.

Urządzenie jest „szyte na miarę”, dostosowane do potrzeb użytkowych Poczty Polskiej i wielkości oraz potencjału sortowni. To innowacyjne i wszechstronne rozwiązanie umożliwia obsługę różnej wielkości przesyłek. Oprogramowanie stanowi integralną część tej inwestycji, zarówno systemu automatyzacji procesu odczytywania kodów, jak i integracji z innymi systemami informatycznymi Poczty. Sorter zainstalowała spółka BEUMER Group Poland.

Wkrótce kolejne

– Automatyzacja Poczty Polskiej nabiera coraz większego tempa. Dzięki zrealizowanej inwestycji Spółka będzie dysponowała w pełni zmodernizowanym oraz umaszynowionym obiektem logistycznym we wschodniej części Polski. Zyskają na tym zarówno klienci, oczekujący najwyższej jakości świadczonych przez nas usług, jak też pracownicy, którym znacząco poprawią się warunki pracy – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

sorter

Sortownia w Lublinie pełni istotną funkcję dla obsługi logistycznej klientów umownych, obsługując w fazie nadawczej kilka tysięcy podmiotów m.in z branży e-handlu, sektora finansów publicznych, sieci sprzedaży stacjonarnej. Dziennie przez sortownię przechodzi około 300 tys. sztuk przesyłek kurierskich i listowych.

Jeszcze w tym roku oddany do użytku zostanie również sorter w hali logistycznej w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą. Jednym z realizowanych obecnie przedsięwzięć Poczty Polskiej jest również najem i umaszynowienie sortowni Warszawa II w miejscowości Ciemne k. Radzymina. Ta maszyna ma zostać oddana do użytku w II kw. 2024 roku.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź