poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaLogistyka 4.0Nowy sorter DHL Parcel w Poznaniu

Nowy sorter DHL Parcel w Poznaniu

DHL Parcel wyposaża Międzynarodowe Centrum Logistyczne k. Poznania w nowoczesny sorter, który zeskanuje paczkę i skieruje ją na odpowiednią linię dostawy w ciągu zaledwie 20 milisekund. To 15 razy szybciej niż mrugnięcie ludzkiego oka!

Dzięki temu obiekt będzie zdolny do obsłużenia nawet 45 tysięcy paczek w ciągu godziny. Czujniki i kamery umieszczone na całej długości taśmy sortującej, umożliwią śledzenie paczki od momentu wejścia na sorter aż do jej załadowania na samochód.

Szybko i dokładnie

Międzynarodowe Centrum Logistyczne będzie wyposażone w trójpoziomowy sorter, dzięki czemu będzie zdolne do przyjęcia i rozładunku nawet 44 ciężarówek jednocześnie oraz załadunku blisko 300. Nad płynnością obsługi będzie czuwał algorytm sterujący systemem sortowania, który może przyspieszyć lub wyhamować przesyłanie paczek na taśmie. Ponadto specjalny program pozwoli przypisywać kierunki i godziny sortowania, a także segregować paczki np. według ich wielkości. Wyjątkowa w skali kraju będzie szybkość obsługi pojedynczej paczki, szacowana maksymalnie na 20 milisekund, czyli 0,02 sekundy. To czas liczony od momentu zeskanowania etykiety, i weryfikacji danych w bazie, do momentu skierowania paczki na właściwą taśmę sortującą. Dla porównania mrugniecie ludzkiego oka jest aż piętnastokrotnie wolniejsze! Trwa średnio 300 milisekund, czyli 0,3 sekundy.

– Uruchomienie Międzynarodowego Centrum Logistycznego, wyposażonego w tak zaawansowany system sortowania podniesie zdolności operacyjne DHL Parcel. Odpowiadając na rosnące potrzeby rynku i klientów będziemy mogli obsłużyć jeszcze więcej przesyłek, w jeszcze krótszym czasie, przy zachowaniu maksymalnej precyzji sortowania. Specjalny skaner rozpozna dane paczki i, po ultra szybkiej weryfikacji w systemie, skieruje ją na odpowiednią taśmę, co w praktyce zapewnia, że przesyłka pojedzie w dobrym kierunku. Ponadto dzięki instalacji 1500 różnego typu czujników i detektorów oraz 800 kamer przesyłki będą automatycznie nadzorowane i łatwo weryfikowalne. Po wpisaniu numeru przesyłki uzyskać będzie można jej zdjęcie z kamer, zainstalowanych nad centralnymi skanerami, co pozwoli na ocenę stanu przesyłki zarówno zaraz po wejściu na obiekt, jak również po sortowaniu – wyjaśnił Łukasz Sibielak, dyrektor ds. systemów informatycznych DHL Parcel Polska.

DHL Parcel: komfort pracy

Nowoczesny sorter ogranicza do minimum pracę fizyczną osób zatrudnionych w magazynie. Cała taśma sortująca, na której będą umieszczone paczki, wjedzie do środka samochodu, eliminując potrzebę ich ręcznego przenoszenia z rampy załadunkowej. Wystarczy zdjąć przesyłki z taśmy i warstwa po warstwie ułożyć je w furgonetce.

DHL Parcel

Zaawansowane algorytmy pokierują także przyjęciami transportu liniowego, czyli ciężarówek z przesyłkami. Przy pomocy kamer umieszczonych na każdej z czterech linii wjazdu, system zeskanuje tablicę rejestracyjną pojazdu i po szybkiej weryfikacji dostarczy kierowcy precyzyjną informację ze wskazaniem miejsca, gdzie ma zaparkować naczepę, co pozwoli skrócić czas oczekiwania na bramkach. Docelowo centrum będzie mogło przyjąć do 1200 transportów liniowych dziennie.

Zaplecze technologiczne

Za niezawodne działanie sortera MCL odpowiada zaawansowane zaplecze technologiczne, na które składają się m.in. mieszcząca się na powierzchni 120 mkw. serwerownia IT, czyli serce całego systemu. Jej wielkość jest porównywalna z przestronnym mieszkaniem. Instalacja zawiera setki kilometrów kabli do komunikacji urządzeń oraz 800 kamer monitorujących sortowanie paczek.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź