sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościNowy elektryczny napęd Volkswagena

Nowy elektryczny napęd Volkswagena

Wkrótce trafi na rynek nowa generacja napędu elektrycznego dla Volkswagenów z rodziny ID. Sprawi ona, że będą miały lepsze osiągi przy zmniejszonym zużyciu energii.

Podstawą konstrukcyjną dla nowego napędu pozostaje platforma MEB, stworzona do samochodów elektrycznych Volkswagena.

– Wielkim wyzwaniem dla naszego zespołu było zmieszczenie nowego silnika w przestrzeni, jaką oferuje platforma MEB. Mimo ograniczeń udało nam się uzyskać znaczną poprawę sprawności. Przy okazji udało nam się zmniejszyć zużycie surowców, a przy tym wszystkim uzyskać znaczny wzrost wydajności – powiedział Karsten Bennewitz, odpowiedzialny m.in. za silniki elektryczne w dziale rozwoju.

Większa moc i moment obrotowy

Nowy układ napędowy dysponuje mocą 286 KM i maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym ok. 550 Nm. Znacznie wyższy moment obrotowy przekłada się na bardziej płynne rozwijanie mocy, co jest odczuwalne szczególnie przy wyższych prędkościach. Nowy napęd elektryczny APP550 ma lepsze parametry m.in. dzięki ulepszonemu stojanowi o większej efektywnej liczbie zwojów i większym przekroju przewodów. Wirnik wyposażono w mocniejszy magnes, wzmocniono także niektóre elementy, by były w stanie wytrzymać wyższy moment obrotowy.

Nie tylko nowy falownik

To natężenie prądu jest czynnikiem decydującym o mocy silnika elektrycznego. Dlatego przekonstruowano falownik w taki sposób, by był w stanie dostarczyć prąd o wysokim natężeniu, co przekłada się na większą moc i sprawność. Pełni on rolę „mózgu” sterującego układem napędowym. Dzięki temu silnik napędowy może zużywać mniej energii przy mniejszych obciążeniach.

W celu zwiększenia wydajności napędu elektrycznego Volkswagen zoptymalizował szereg komponentów w układzie napędowym, w tym system zarządzania termicznego. Nowy napęd ma więc energooszczędny system chłodzenia, który działa bez napędzanej elektrycznie pompy.

Prosto z Kassel

Układ napędowy z przekładnią, wirnikiem i stojanem będzie produkowany w zakładzie Volkswagen Group Components w Kassel.

– Już od 15 lat opracowujemy elektryczne silniki elektryczne i przekładnie, a od ponad 10 lat produkujemy je również tutaj, w Kassel – powiedział Alexander Krick, szef rozwoju technicznego napędów elektrycznych w Volkswagen Group Components. Innowacje zastosowane w elektrycznym silniku napędowym i przekładni skutkują znaczną poprawą parametrów i zmniejszeniem zużycia energii.

– Czerpiąc z naszego wieloletniego doświadczenia, zoptymalizowaliśmy cały system poprzez m.in. zastosowanie specjalnych materiałów i niestandardowych procesów obróbki, dzięki czemu byliśmy w stanie znacznie zwiększyć wydajność – dodał Alexander Krick.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź