czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaAktualnościZielona Karta traci ważność w Rosji i na Białorusi

Zielona Karta traci ważność w Rosji i na Białorusi

Zielona Karta traci ważność w Rosji i na Białorusi. Kierowcy, którzy będą po 1 czerwca br. jechać do tych państw, będą musieli wykupić lokalne ubezpieczenie graniczne.

Zielona Karta, czyli Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego to dokument, który potwierdza zawarcie ubezpieczenia OC samochodu przez jego właściciela. Na jej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego. Wysokość wypłacanej rekompensaty odpowiada kwocie, która została określona w umowie ubezpieczeniowej lub kwocie określonej limitami prawnymi państwa, na terenie którego doszło do kolizji.

Zielona Karta tylko do końca maja

Serwis Prawo.pl informuje, że 31 maja br. o godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego polskie Zielone Karty stracą ważność na terytorium Rosji i Białorusi, nawet jeśli oznaczenia literowe tych państw, czyli RUS i BY, które umieszczone są w rubryce ósmej certyfikatu, nie będą przekreślone.

– Oznacza to, że od 1 czerwca 2023 roku kierujący pojazdami zarejestrowanymi na terytorium Polski, wjeżdżając lub przebywając na terytorium Rosji lub Białorusi, w celu spełnienia istniejącego w tych państwach obowiązku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zobowiązani będą do wykupienia odpowiednio rosyjskich lub białoruskich polis ubezpieczenia granicznego – mówi Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), cytowany przez Prawo.pl.

Polisa na przejściu

Wykupienie polis będzie możliwe na przejściach granicznych, a ich kontrola będzie stosowana przy wjeździe i wyjeździe z tych państw. Taki sam obowiązek wykupienia ubezpieczenia granicznej polisy OC (OC graniczne) dotyczyć będzie kierujących pojazdami z rejestracjami białoruskimi i rosyjskimi, które wjeżdżają do Polski.

OC graniczne działa na takiej samej zasadzie, jak standardowa ochrona OC i gwarantuje pokrycia szkód osobom poszkodowanym w kolizji. Jego zakres jest identyczny z pełnowymiarowym OC.

Ta zmiana to konsekwencja rozwiązania przed rokiem, z zachowaniem 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia, umów z Białorusią i Rosją o wzajemnym honorowaniu Zielnych Kart. Takie same decyzje podjęły wszystkie Biura Narodowe z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Biuro Szwajcarskie. Zielona Karta nadal będzie obowiązkowa w następujących państwach: Albania, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja, Ukraina.

źródło: PAP/Prawo.pl

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź