poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaAktualnościWodorowy Unimog na wystawie Demopark 2023

Wodorowy Unimog na wystawie Demopark 2023

Na tegorocznej wystawie Demopark Mercedes-Benz Special Trucks pokaże przykładowe pojazdy Unimog, a wśród nich prototyp napędzany wodorem.

Prototyp nośnika narzędzi Unimog bazujący na modelu U 430, z wodorowym silnikiem spalinowym i kosiarką czołową MK 25/700 firmy G. Dücker GmbH & Co. KG jest bez wątpienia jednym z najciekawszych eksponatów stoiska. Mercedes-Benz Special Trucks prowadzi badania nad układami napędowymi wykorzystującymi wodorowy silnik spalinowy w ramach projektu „WaVe”, finansowanego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu. Projekt zainicjowany w 2021 r. jest realizowany wspólnie przez 18 podmiotów.

Unimog U 5023 w Eisenach

Podczas tegorocznej wystawy Demopark, największej w Europie wystawy plenerowej poświęconej „zielonej branży”, która odbędzie się w dniach od 18 do 20 czerwca 2023 w Eisenach, Mercedes-Benz Special Trucks zaprezentuje m.in. również Unimoga U 5023 w wersji do zastosowań komunalnych. Jest to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 14,5 tony zabudową hakową firmy Palfinger.

Unimog
Unimog U 5023 z zabudową hakową.

Pojazd dysponuje systemem Automatic Shift (EAS), kamerą cofania oraz sprzęgiem do przyczepy. Sterowany z kabiny układ regulacji ciśnienia w oponach TireControl plus pozwala w razie potrzeby zmniejszać ciśnienie w oponach. Uzyskuje się wtedy większą powierzchnię przylegania opony do podłoża, a tym samym lepszą trakcję na miękkim podłożu. Pojazd z dołączanym napędem na przód, blokadami osiowymi i międzyosiową oraz kątem wykrzyżowania osi do 30 stopni sprawnie dociera w trudno dostępne miejsca i ma głębokość brodzenia do 80 cm, która z wyposażeniem dodatkowym sięga 1,20 m. Unimog może pokonywać wzniesienia o nachyleniu 100%. Układ przełączania biegów Electronic Quick Reverse pozwala szybko zmieniać kierunek jazdy, gdy np. trzeba „wybujać” pojazd w terenie. Moc silnika wynosi 231 KM.

unimog
Unimog U 5023 na wystawie Demopark 2023.
Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź