sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaAktualności10 Solarisów w Nowym Sadzie

10 Solarisów w Nowym Sadzie

10 elektrycznych Solarisów wyjechało na ulice Nowego Sadu w Serbii. Wraz z zeroemisyjnymi pojazdami przewoźnik miejski JGSP Novi Sad zamówił także infrastrukturę do szybkiego i nocnego ładowania.

22 czerwca 2023 roku nastąpiło oficjalne przekazanie 10 autobusów Urbino 12 electric do JGSP Novi Sad, przewoźnika zarządzającego transportem publicznym w Nowym Sadzie. Solaris dostarczył pojazdy wraz z infrastrukturą ładowania. W ciągu dnia autobusy będą ładowane za pomocą 3 ładowarek pantografowych rozmieszczonych na pętlach, nocą zaś w zajezdni, gdzie będzie 5 stacjonarnych ładowarek. Na wprowadzenie do ruchu elektrycznych autobusów miasto wydało około 6 milionów euro. Inwestycja była finansowana przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Styl i wyposażenie

Urbino 12 electric mają baterie o pojemności 90 kWh. Odpowiednio dobrana infrastruktura zapewnia im wystarczający zasięg i zdolność obsługiwania wszystkich linii autobusowych w Nowym Sadzie.

solaris

Modele, które właśnie rozpoczynają kursy w Nowym Sadzie to pojazdy nowatorskie pod względem wyposażenia i stylizacji. Sufit został ozdobiony oryginalnym, nowoczesnym wzorem, w którym odbija się oświetlenie wnętrza. Lampy LED znajdujące się pod drzwiami autobusu mają także funkcję praktyczną i ułatwiają pasażerom wsiadanie.

Kierowcę wspomaga Mobileye Shield+, który ma za zadanie monitorowanie stref martwych pól i otoczenia autobusu oraz cyfrowe lusterka MirrorEye na miejscu zwykłych. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zamontowana w każdym z Urbino blokada alkoholowa.

Solaris ma w portfelu zamówień producent już 3 tysiące autobusów elektrycznych i wodorowych. Ponad 2 tysiące z nich zostało już dostarczone i jeździ po drogach ponad 100 miast w całej Europie. 10 elektrycznych Solarisów, które dziś zadebiutowały na ulicach Nowego Sadu, to pierwsze w 100% elektryczne autobusy we flocie miasta.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź