czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaAktualnościSolaris w MZK Grudziądz

Solaris w MZK Grudziądz

Solaris dostarczy 12 hybrydowych autobusów Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu w Grudziądzu: sześć w ramach zamówienia podstawowego oraz sześć w ramach tzw. opcji.

10 maja przewoźnik MZK Grudziądz i Solaris Bus & Coach podpisali umowę na dostarczenie 12 autobusów hybrydowych Urbino 12 hybrid. Zamówienie podstawowe opiewało na 6 pojazdów, operator skorzystał jednak z prawa opcji, rozszerzając zakupy o kolejne 6 modeli. Niskopodłogowe hybrydy zostaną dostarczone do Grudziądza pod koniec 2023 roku.

Solaris: hybryda nowej generacji

– Jesteśmy niezmiernie dumni z zaufania, jakim już od ponad dwóch dekad obdarza nas Grudziądz. Po mieście jeździ już niemal 50 autobusów Solaris, a właśnie teraz trwają dostawy 17 pojazdów elektrycznych. Niezwykle się cieszymy z dzisiejszego zamówienia, dzięki któremu jeszcze w tym roku pasażerowie transportu publicznego w Grudziądzu skorzystają z kolejnych nowoczesnych i ekologicznych autobusów naszej marki – mówił Jakub Zakrzewski, dyrektor sprzedaży Regionu Północnego w Polsce w spółce Solaris Bus & Coach.

Grudziądzkie Urbino będą wyposażone w napęd hybrydowy nowej generacji, składający się z elektrycznego silnika trakcyjnego o mocy 250 kW oraz silnika spalinowego o mocy ponad 150 kW, spełniającego normę Euro 6. Częścią napędu są superkondensatory, które magazynują i wykorzystują energię pozyskiwaną z rekuperacji. W zamówionych pojazdach będzie również dostępny system Stop-and-Go. Rozwiązanie to pozwala wyłączyć silnik spalinowy podczas postoju na przystanku i po otwarciu drzwi. Pojazd korzysta wówczas z energii odzyskanej podczas hamowania i zgromadzonej w superkondensatorach.

solaris
Zawarcie umowy pomiędzy Solarisem, a MZK Grudziądz. Od lewej stoją: Andrzej Sienkiewicz, Solaris Bus & Coach, Paweł Maniszewski, prezes MZK Grudziądz, Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza i Jakub Zakrzewski, Solaris Bus & Coach.

Klimatyzowane Urbino 12 hybrid będą wyposażone w gniazda USB oraz monitoring. W każdym z pojazdów będzie 25 miejsc siedzących, a na pokładzie będzie mogło podróżować 80 osób.

Warto wspomnieć, że to nie pierwsza inwestycja Grudziądza w autobusy przyjazne dla środowiska i mieszkańców. Już niebawem na ulice miasta wyjedzie 17 autobusów elektrycznych Urbino electric, które władze MZK zamówiły w kwietniu 2022 roku. Solaris jest europejskim liderem w sprzedaży i produkcji autobusów nisko- i zeroemisyjnych i największym dostawcą bezemisyjnych pojazdów komunikacji publicznej do Polski.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź