piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaAktualnościIVECO i Nikola dzielą się rynkami

IVECO i Nikola dzielą się rynkami

IVECO i Nikola zmieniły zasady współpracy. W ramach nowych reguł IVECO skupi się na działaniu w Europie, a Nikola w Ameryce Północnej.

IVECO Group N.V. i Nikola Corporation poinformowały, że wkraczają w nową fazę partnerstwa, które rozpoczęło się w 2019 r. Efektem dotychczasowej współpracy jest wprowadzenie na rynek elektrycznych ciężarówek na baterie (BEV) lub ogniwa paliwowe (FCEV).

IVECO i Nikola: każdy na swoim kontynencie

Obecnie IVECO skupi się na rynku europejskim, gdzie będzie kontynuować rozwój i sprzedaż własnych ciężarówek BEV i FCEV i rozbudowywać model finansowania GATE. Nikola planuje działać przede wszystkim w Ameryce Północnej i zaoferować tamtejszym klientom kompleksową ofertę pojazdów BEV, FCEV oraz infrastrukturę wodorową pod własną marką HYLA.

IVECO Group obejmie całość udziałów w niemieckiej spółce joint-venture w Ulm. Ponadto otrzyma licencję na bezpłatny dostęp do oprogramowania sterującego do wspólnie opracowanych pojazdów BEV i FCEV oraz jego dalszy rozwój. Nikola otrzyma natomiast licencję na IVECO S-Waya na Amerykę Północną oraz będzie zaopatrywana w odpowiednie podzespoły przez IVECO Group, a także uzyska udział w prawach do własności intelektualnej technologii eAxle Generation 1, opracowanej wspólnie z firmą FPT Industrial, należącą do IVECO.

IVECO Group spłaci Nikolę ze środków własnych. 35 mln USD pokryje gotówką, a pozostałą część zobowiązań – 20 mln USD – spłaci udziałami w Nikoli. IVECO Group przewiduje, że przepływy pieniężne wystarczą jej na pokrycie kosztów transakcji i dlatego nie zmienia założonego przez siebie celu dla przepływów pieniężnych na 2023 r. Grupa zachowa także znaczący pakiet udziałów w spółce Nikola.

Powyższa transakcja wymaga zatwierdzenia przez właściwe organy regulacyjne oraz przygotowania ostatecznych umów, wdrażających warunki porozumienia osiągniętego przez obie spółki.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź