czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaAktualności10 wodorowych Solarisów dla Górnej Bawarii

10 wodorowych Solarisów dla Górnej Bawarii

Solaris dostarczył 10 autobusów wodorowych do dwóch przewoźników z Górnej Bawarii.

5 Urbino 12 hydrogen zostało dostarczonych do firmy Busreisen Ettenhuber GmbH, a kolejne 5 do Martin Geldhauser GmbH & Co. KG. Te nowoczesne autobusy wzbogacą transport publiczny w rejonie Monachium i Ebersbergu.

Optymalizacja

W porozumieniu z okręgami Monachium i Ebersberg oraz monachijskim zarządem transportu (MVV) ustalono, że autobusy będą używane na różnych trasach, tak, aby w ramach projektu pilotażowego zebrać jak najszersze doświadczenia na temat przydatności autobusów na liniach o różnej długości i obciążeniu z uwzględnieniem warunków pogodowych i innych zmiennych. Wyniki będą wykorzystane do optymalizacji tras.

Autobusy dla Geldhauser i Ettenhuber mają takie samo wyposażenie. Napędzane są silnikami elektrycznymi zintegrowanymi z osią. W każdym autobusie zamontowano zestawy ogniw paliwowych o mocy 70 kW. Wodór jest magazynowany w pięciu zbiornikach o łącznej pojemności 1560 litrów. Autobusy mogą pokonać na jednym tankowaniu co najmniej 350 km. Wodorowe Solarisy wyposażone są w stosunkowo niewielką baterię trakcyjną Solaris High Power, której zadaniem jest wspomaganie ogniwa paliwowego w chwilach największego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Wodorowce dla przewoźników z Górnej Bawarii zostały wyposażone w MobilEye Shield+, system monitorujący martwe pola wokół pojazdu. Przewoźnicy zdecydowali się również na wsparcie zdalnej diagnostyki autobusów, w postaci nowoczesnego systemu eSConnect. Program pomaga optymalizować działanie floty, zwiększając dostępność pojazdów, ograniczając czas przestoju autobusów i unikając niepotrzebnych powrotów pojazdów do zajezdni.

solaris
Od lewej: Josef Ettenhuber, dyrektor firmy Ettenhuber, Rolf Oneis, przedstawiciel Solaris Deutschland i Tomasz Biskup, kierownik warsztatu w firmie Ettenhuber.

Autobusy zostaną wprowadzone do regularnej eksploatacji jesienią 2023 roku, kiedy dostępne będą stacje tankowania wodoru, powstające obecnie w zajezdniach Geldhauser i Ettenhuber. Stacje będą zaopatrywane w zielony wodór, produkowany z energii odnawialnej w Pfeffenhausen koło Landshut.

Współpraca firmy Solaris z oboma przewoźnikami sięga 2004 roku. W tym czasie producent dostarczył do firmy Ettenhuber ponad 130, a do Geldhausera 60 autobusów. Teraz obie firmy rozpoczynają nowy etap, związany z wdrażaniem napędu wodorowego. W Europie rośnie zainteresowanie tym rozwiązaniem, a Solaris jest europejskim liderem w segmencie autobusów wodorowych. Dostawy i zawarte umowy objęły łącznie już 350 autobusów wodorowych.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź