wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPiotr Gawle, Pharmalink: Nowe technologie, precyzyjne raportowanie

Piotr Gawle, Pharmalink: Nowe technologie, precyzyjne raportowanie

Dlaczego w logistyce farmaceutycznej warto dobrze znać swoich odbiorców? Jaka jest rola szkoleń? Kiedy ESG staje się poważnym wyzwaniem? Na te i inne pytania odpowiada Piotr Gawle, zastępca dyrektora logistyki w firmie Pharmalink.

Jakie kluczowe wyzwania stoją przed logistyką farmaceutyczną?

Logistyka farmaceutyczna to obszar, który musi radzić sobie z szeregiem wyzwań, zarówno ze względu na specyfikę branży farmaceutycznej, jak i specjalne wymagania dotyczące przechowywania, transportu i dystrybucji leków oraz innych produktów medycznych. Cały proces logistyczny jest niezwykle ważny, bowiem dotyczy istotnych produktów, jakimi są leki i wyroby medyczne, które często ratują życie ludzkie. Dlatego należy obchodzić się z nimi w odpowiedni sposób, zapewniając im właściwe warunki, zarówno na etapie magazynowania, jak i transportu, aby zachowały swoje właściwości lecznicze.

Dostarczając je do odbiorcy końcowego, jakim najczęściej jest placówka medyczna, przewoźnik jest w stanie przekazać odbiorcy wydruk „z ostatniej mili”. Na wydruku znajdują się szczegółowe dane dotyczące temperatury wewnątrz komory, w której przesyłka była transportowana. Odbiorca może również uzyskać od firmy transportowej informacje dotyczące całej historii transportu od chwili odbioru od nadawcy. To ważne dla odbiorcy, aby wiedział, w jakich warunkach produkty były do niego dostarczane.

Kolejnym wyzwaniem są przepisy i wymogi prawne, które firma transportowa musi znać i przestrzegać. Stąd tak ważne jest, aby przewoźnik posiadał doświadczenie w obszarze przewozu leków i wyrobów medycznych, a także był zaznajomiony z branżą farmaceutyczną. Jest to istotny aspekt, bowiem tego typu produkty podlegają rygorystycznym regulacjom i standardom, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Dlatego podczas ich transportu konieczne jest przestrzeganie tychże przepisów, aby uniknąć problemów prawnych oraz utraty jakości produktów.

Reasumując, logistyka farmaceutyczna stoi przed wyzwaniami dotyczącymi zarówno przestrzegania przepisów i norm, jak i efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw, bezpieczeństwem, jakością i kosztami. Utrzymanie takiego balansu i zarządzania ryzykiem nie jest łatwe w dzisiejszych zmiennych czasach. Wyzwania te wymagają elastyczności, innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz skrupulatnej współpracy między różnymi podmiotami branżowymi. Dlatego tak ważna jest współpraca z doświadczonym operatorem logistycznym, który specjalizuje się w logistyce dla farmacji. 

Jak można sprostać wymaganiom branży farmaceutycznej podczas transportu czy magazynowania?

Firmy farmalogistyczne powinny dysponować flotą zmapowanych i kwalifikowanych, jedno- i dwukomorowych aut z zabudową izotermiczną i urządzeniami grzewczo-chłodzącymi. Dodatkowo współczesne technologie umożliwiają im monitorowanie i śledzenie transportu w czasie rzeczywistym. To wszystko pozwala na bieżąco kontrolować warunki transportu, takie jak temperatura i wilgotność, a także reagować na ewentualne nieprawidłowości. Dodatkowo przewoźnicy wykwalifikowanego operatora logistycznego świadczącego usługi dla farmacji, doskonale znają rozkład placówek medycznych, ponieważ bywają tam regularnie. W związku z tym dokładnie wiedzą, gdzie i komu powinni dostarczyć zamówienie. To jest niezwykle istotne przy produktach o tak wielkiej wartości oraz dostarczaniu ich w jak najkrótszym czasie.

A jak to wygląda podczas przeładunku?

Aby farmaceutyki zachowały swoje właściwości lecznicze, muszą być nie tylko przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach, ale także sprawnie i szybko przeładowywane. To właśnie podczas obecności na zewnątrz, gdy panują tam zbyt wysokie lub niskie temperatury, leki są najbardziej narażone na zmianę właściwości fizyko-chemicznych, a tym samym ich utraty. Dlatego nie bez znaczenia pozostają zaufani i przeszkoleni pracownicy, w tym kierowcy, którzy zdają sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma sprawne i szybkie przeładowywanie przesyłek podczas upałów i przymrozków, kiedy dochodzi do dużej różnicy temperatur w magazynie i luku ładunkowym oraz na zewnątrz. Dzięki szkoleniom wewnętrznym i know-how profesjonalni operatorzy logistyczni są doskonale przygotowani do bezpiecznego i terminowego transportu leków w warunkach kontrolowanych.

Dodatkowo dobrze, aby operator logistyczny miał na stanie przenośne lodówki. Mogą one się przydać podczas transportu farmaceutyków w wymagających temperatury nawet –20°C pomiędzy samochodem, a apteką czy szpitalem. Posiadanie odpowiedniej liczby takich urządzeń pozwala zapewnić bezpieczeństwo dostaw.

Jaką rolę odgrywają specjalistyczne środki transportu oraz pojemniki np. z izolacją termiczną?

Aby zapewnić produktom leczniczym odpowiednią temperaturę, przechowuje i przewozi się je w warunkach kontrolowanych, obejmujących określony zakres temperatur: 15–25°C (ciepły łańcuch), 2–8°C (zimny łańcuch), poniżej –20°C (w suchym lodzie).

Jeśli chodzi o zimny łańcuch, możemy wymienić jego dwa rodzaje: pasywny i aktywny. W pierwszym rozwiązaniu do transportu produktów leczniczych wykorzystuje się opakowania termoizolacyjne i wkłady chłodzące, które wpływają na zwiększenie gabarytów przesyłek. Dodatkowo kontrolowanie temperatury jest tutaj utrudnione. Zwiększa to ryzyko utraty właściwości leków. W drugim rozwiązaniu zarówno magazyny, jak i flota, którymi dysponuje operator logistyczny, są odpowiednio wyposażone w urządzenia grzewczo-chłodzące i przystosowane do przewozu leków w odpowiednich temperaturach. Tutaj ważne są auta dwukomorowe, które gwarantują właściwą temperaturę przewozu w obu łańcuchach dostaw.

Jaką rolę odgrywają nowe technologie umożliwiające identyfikację i śledzenie przesyłek w trakcie transportu oraz w magazynie?

Posiadanie odpowiednich pojazdów to gwarancja zapewnienia lekom właściwych warunków transportu. Współczesna logistyka dla farmacji wymaga również efektywnego systemu śledzenia produktów w całym łańcuchu dostaw, w tym prowadzenia ciągłego nadzoru GPS – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu dostawy leków w temperaturze kontrolowanej mogą być realizowane bezpiecznie i na czas.

Podczas transportu przez cały czas kontrolowane są temperatury panujące w luku ładunkowym, które są transmitowane do działu temperatur operatora logistycznego. W sytuacji zbliżania się temperatury do progów alarmowych, tzn. 3 lub 7°C kierowca otrzymuje alarm. Taka wiadomość jest także wysyłana do pracownika działu temperatur. W tym momencie kierowca może zmienić nastawy urządzenia chłodzącego. Po dostarczeniu przesyłki pracownik jest w stanie przekazać odbiorcy wydruk, na którym znajdują się szczegółowe dane dotyczące temperatury wewnątrz komory, w której przesyłka była transportowana. Dzięki czemu odbiorca ma pewność co do tego, czy leki były przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach. Warto dodać, że wszelkie przekroczenia temperatur powinny być zgłaszane do klienta, a także dokumentowane w systemach jakości operatora logistycznego.

W logistyce dla farmacji tak samo istotne, jak przewożenie produktów leczniczych w warunkach kontrolowanych, jest zapewnienie im odpowiedniego środowiska podczas przechowywania. Dlatego magazyny operatora logistycznego także muszą być odpowiednio wyposażone – w lodówki, zamrażarki i pomieszczenia chłodnicze o kontrolowanej temperaturze. Ponadto w tego typu przestrzeniach należy wykonywać mapowania i zamontować rejestratory temperatury. Dzięki nim pracownicy mogą kontrolować warunki panujące wewnątrz magazynu, odpowiednio regulując nastawy. Jeśli chodzi o pracowników, w tym kierowców, niezwykle istotne jest zaangażowanie przeszkolonego personelu, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jaką wartość i znaczenie ma przez nich wykonywana praca.

Jak zmienia się logistyka farmaceutyczna w świetle dążenia do zrównoważonego rozwoju z perspektywy firmy Pharmalink?

W dalszym ciągu doświadczony operator farmalogistyczny jest partnerem w realizacji celów ESG. Operator inwestując w systemy informatyczne, nowoczesną flotę aut i infrastrukturę magazynową, działa na rzecz swoich klientów, pozwala im dzielić się wysokimi kosztami inwestycyjnymi, co z kolei obniża jednostkowe koszty obsługi pojedynczych opakowań i linii produktów. Jednocześnie operator w ten sposób zmniejsza ślad węglowy, a co za tym idzie wraz ze swoimi klientami dba o zrównoważony rozwój. To szczególnie ważne dla dużych spółek farmaceutycznych, które w raportowaniu zrównoważonego rozwoju odpowiadają nie tylko za siebie, ale także za podmioty zależne. Oznacza to m.in., że firmy muszą sprawdzać standardy środowiskowe w całym łańcuchu dostaw. Nie bez znaczenia jest również edukowanie, zarówno pracowników, jak i klientów oraz odbiorców w zakresie ekologii. Możemy mieć pewności, że znaczenie ESG wzrośnie w różnych branżach, a to za sprawą coraz większej świadomości społecznej i biznesowej dotyczącej zrównoważonego rozwoju oraz nowego standardu raportowania ESRS. Jest on dużo bardziej szczegółowy i kompleksowy od swojego poprzednika. Za nieprzestrzeganie nowych wymogów grożą wysokie kary, które stanowią ogromne wyzwanie również dla firm farmaceutycznych.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Michał Kij

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź