wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościOptifuel Challenge 2023 za nami!

Optifuel Challenge 2023 za nami!

Finał 11. edycji konkursu Optifuel Challenge 2023 odbył się 7 września 2033 roku na torze w Bednarach. 9 finalistów lokalnych eliminacji walczyło o tytuł Mistrza Jazdy Ekonomicznej i nagrody główne.

Po zmaganiach półfinałowych, do Wielkiego Finału konkursu zakwalifikowali się:

1.     Marcin Florek / Flor-Sped

2.     Tomasz Leki / Leki Transport

3.     Łukasz Ponikiewski / F.H.U. Fonka

Finał zakończył trwający kilka miesięcy cykl zmagań, a zwycięzcą i tym samym 11. Mistrzem Jazdy Ekonomicznej został Tomasz Leki, Wicemistrzem Marcin Florek, natomiast 3 miejsce zajął Łukasz Ponikiewski

356 uczestników

W konkursie wzięło udział 356 uczestników, którzy rywalizowali o awans do finału w 10 miejscach Polski. Podczas tegorocznej edycji odnotowano również rekordowo niski wynik zużycia paliwa: 19,6 l / 100 km.

Kierowcy podczas lokalnych eliminacji pokonali aż 10 680 kilometrów!

Optifuel Challenge

Półfinał i wielki finał

Każdy z finalistów lokalnych eliminacji zmierzył się z niełatwym wyzwaniem – pokonaniem trasy o długości 15 km, która zawierała 2 „jokery”, czyli dwie alternatywne możliwości pokonania trasy. Wybór jokera i okrążenia, na którym można było je pokonać należał do kierowcy, co dodatkowo podnosiło poziom rywalizacji.

Do Wielkiego Finału awansowało trzech wyjątkowych kierowców, którzy stawili czoła 16- kilometrowej trasie, przebiegającej w przeciwnym kierunku niż jazdy w półfinale. Szczególną trudnością było aż 6 jokerów – po 2 na każdym z 3 okrążeń.

Optifuel Challenge

Punktacja finałowa opierała się na różnicach wynoszących zaledwie 0,01 pkt, zgodnie ze stosowanym od lat wzorcem. To sprawiło, że rywalizacja była niezwykle wyrównana, a każda setna litra paliwa miała ogromne znaczenie.

Przed przystąpieniem do jazd półfinałowych, uczestnicy zmierzyli się też z testem składającym się z 20 pytań. Najlepszy wynik, który osiągnął jeden z zawodników, to 15 poprawnych odpowiedzi i tym zawodnikiem okazał się Łukasz Ponikiewski. Test również wliczał się do finałowej punktacji podnosząc poziom konkurencji.

Wszyscy finaliści zmieścili się w obrębie zaledwie 1 l/100 km różnicy, co było wyjątkowo trudne, biorąc pod uwagę krótką trasę. Warto podkreślić, że im krótsza trasa, tym trudniej nadrobić nawet najdrobniejszy błąd.

Nagrody

Za zajęcie I miejsca:

•      dla kierowcy: 10 000 zł brutto

•      dla firmy transportowej, którą reprezentuje: 40 000 zł netto do wykorzystania w autoryzowanej sieci Renault Trucks Polska na naprawę pojazdu Renault Trucks, zakup części Renault Trucks, zakup szkoleń z jazdy racjonalnej Renault Trucks lub Merchandise z E-Shop Renault Trucks

Za zajęcie II miejsca:

•      dla kierowcy: 5000 zł brutto

Za zajęcie III miejsca:

•      dla kierowcy: 3000 zł / brutto

Optifuel Challenge

Pojazdy konkursowe

Warto zaznaczyć, że pojazdy, które wzięły udział w konkursie to Renault Trucks T High 480 DE Turbo Compound, spięte z naczepami Wielton Curtain Master. Samochody ciężarowe wyposażone zostały w ogumienie firmy Michelin X-Line z felgami Alcoa Wheels, co zapewniło optymalną przyczepność i trakcję. Masa ładunku w każdej naczepie wynosiła ponad 19 ton.

Układ Turbo Compound pozwala na obniżenie zużycia paliwa nawet o 10%. Dodatkowo jednostki te charakteryzują się wyższym momentem obrotowym (+300 Nm) w porównaniu z jednostkami napędowymi poprzedniej generacji.

Wszystkie dane dotyczące przejazdów były precyzyjnie monitorowane i pobierane za pomocą narzędzia Optifuel Infomax. Pozwoliło to na dokładną analizę osiągniętych wyników przez półfinalistów.

Od kilkunastu lat

Konkurs trwa nieprzerwanie od kilkunastu lat. Rywalizacja w Optifuel Challenge to nie tylko okazja do sprawdzenia umiejętności kierowców, ale także promowanie racjonalnej jazdy. To wyjątkowe wydarzenie, które co edycję przyciąga coraz większą uwagę branży transportowej.

Niezmiennie od początku istnienia konkursu uczestnicy są oceniani ze względu na dwa podstawowe kryteria:

•      poziom zużycia paliwa

•      średnią prędkość przejazdu z uwzględnieniem przepisów prawa o ruchu drogowym

Za nami emocjonująca 11. edycja konkursu Optifuel Challenge 2023, która kolejny raz udowodniła, że kierowcy pojazdów ciężarowych to prawdziwi mistrzowie jazdy racjonalnej.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź