Nowoczesna windykacja – co to właściwie znaczy? Czy różni się czymś od windykacji jaką znamy? Sam termin przez wiele lat kojarzył się z negatywnie. Na myśl nasuwają się skojarzenia z brutalnością i brakiem jakichkolwiek zasad etycznych. W ostatnich latach branża ta przeszła jednak transformację. Dziś stara się stawiać na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.
Wokół działalności windykacyjnej narosło wiele mitów. Zarówno tych zasadnych, jak i mniej uzasadnionych. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. W rzeczywistości jej znaczenie wciąż rośnie w obliczu dynamicznych zmian gospodarczych. Dlaczego etyka w windykacji jest tak ważna? Jakie zasady powinny kierować firmami zajmującymi się odzyskiwaniem wierzytelności?
Nowoczesna windykacja szanuje godność
Współczesne podejście do windykacji opiera się na szacunku dla wszystkich stron zaangażowanych w proces. Powstanie zaległości nie uzasadnia traktowania dłużnika w sposób, który mógłby naruszać jego godność. Zrozumienie jego potrzeb oraz świadomość sytuacji emocjonalnej i finansowej są kluczowe w budowaniu długotrwałych, pozytywnych relacji. Takich, które przynoszą korzyści wszystkim stronom zaangażowanym w sprawę. Tego rodzaju podejście jest szczególnie istotne, gdy pracujemy z określoną grupą klientów, jak ma to miejsce w branży TSL.
– Nasi negocjatorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że po drugiej stronie stoi człowiek, który potrzebuje wsparcia w rozwiązaniu swojego problemu płatniczego. Wieloletnia praktyka windykacyjna pokazała, że znacznie lepsze rezultaty można osiągnąć, wykazując się empatią i zrozumieniem, przy zachowaniu stanowczości i profesjonalizmu, niż poprzez koncentrowanie się wyłącznie na konsekwencjach nieuregulowania zaległości – podkreśla Jacek Dżumak z Pactus.eu.
Musi być przejrzyście i zrozumiale
Dłużnik ma prawo do rzetelnej i konkretnej informacji dotyczącej jego sytuacji finansowej. Powinien być świadomy potencjalnych konsekwencji prawnych i finansowych wynikających z opóźnienia w płatności. Sama informacja powinna jednak być przekazana w sposób jasny i czytelny. Jak zauważa ekspert Pactus.eu, komunikacja z wierzycielem oraz dłużnikiem opiera się na prostocie, przejrzystości i wzajemnym zrozumieniu. Jacek Dżumak zauważa, że nowoczesna windykacja unika posługiwania się terminologią, która może brzmieć profesjonalnie, ale jednocześnie stwarza ryzyko braku pełnego zrozumienia przekazywanych informacji. Rezygnacja wynika ze świadomości, że kluczowym elementem osiągnięcia porozumienia jest otwarty dialog.
Również współpraca pomiędzy firmą windykacyjną czy wierzycielem a dłużnikiem powinna opierać się na precyzyjnie określonych zasadach. Te muszą zostać wcześniej uzgodnione przez wszystkie strony. Przestrzeganie tych ustaleń, niezależnie od tego, czy mają one formę ustną, czy pisemną, jest fundamentem budowania wzajemnego zaufania. Wierzyciel, na etapie rozpoczęcia procesu windykacyjnego, powinien mieć pełną świadomość związanych z nim kosztów. Umowa regulująca świadczenie usług windykacyjnych powinna być klarowna i zrozumiała dla obu stron. Powinna być wolna od ukrytych zapisów, które mogłyby okazać się niekorzystne dla usługobiorcy.
Nowoczesna windykacja zawsze jest zgodna z prawem
Wszystkie działania, podejmowane przez firmy windykacyjne, muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. W Polsce regulacje dotyczące windykacji są szczególnie restrykcyjne. Firmy windykacyjne zobowiązane są do przestrzegania zasad ochrony danych osobowych, przepisów prawa cywilnego oraz norm specyficznych dla poszczególnych branż. W związku z tym, wybierając firmę windykacyjną, warto rozważyć współpracę z podmiotem wyspecjalizowanym w dochodzeniu należności w konkretnej branży. Zrozumienie specyficznych wymagań prawnych danego sektora może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności odzyskiwania środków od kontrahentów.
Elastyczne podejście
Windykacja powinna być elastycznie dopasowana do sytuacji finansowej oraz moralności płatniczej dłużnika. Znajomość jego dotychczasowych zachowań płatniczych umożliwia zastosowanie odpowiednich narzędzi windykacyjnych, które będą adekwatne do okoliczności. Wdrażanie działań prawnych, które są zwykle stosowane wobec dłużników opóźniających płatności w sposób uporczywy, jest nieuzasadnione w przypadku osoby, która dotychczas wykazywała dobrą moralność płatniczą, a opóźnienie wynika z nieprzewidzianych okoliczności.
Aby proces windykacyjny był skuteczny i sprawiedliwy, warto zastosować klientocentryczny model obsługi spraw. Jak mówi Jacek Dżumak, w Pactus.eu każdy dłużnik ma przypisanego jednego negocjatora, który prowadzi jego sprawy od początku do końca. Takie podejście zapewnia głębszą wiedzę o sytuacji klienta i umożliwia budowanie długofalowych relacji. Sprawia ponadto, że ewentualne sankcje są stosowane jedynie w ostateczności, zawsze uwzględniając całościowy obraz dotychczasowej współpracy między windykatorem a dłużnikiem.
Kontrowersje wokół branży windykacyjnej to temat, który od lat budzi emocje i wciąż wywołuje gorące dyskusje. Jednym z kluczowych aspektów tej działalności jest przestrzeganie zasad etycznych, które stanowią fundament skutecznego i odpowiedzialnego zarządzania procesami windykacyjnymi. Nowoczesna windykacja to proces oparty na empatii, zrozumieniu i dbałości o relacje międzyludzkie. Proces, który uwzględnia indywidualną sytuację dłużnika, a także dąży do polubownego rozwiązania problemów płatniczych.
– Etyka w windykacji stała się nieodłącznym elementem skutecznego i odpowiedzialnego odzyskiwania należności, co pozwala na budowanie długoterminowych, pozytywnych relacji pomiędzy wierzycielami a dłużnikami. Wraz z tym rozwojem, windykacja zyskała nowe oblicze – stała się bardziej zrównoważona i zgodna z wartościami biznesowymi XXI wieku – podsumowuje ekspert z Pactus.eu.