czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaAktualnościMAN rozbudował zakład w Niepołomicach

MAN rozbudował zakład w Niepołomicach

MAN rozbudował fabrykę w Niepołomicach. Nowa część zakładu została oficjalnie otwarta 16 maja 2023 roku.

W Niepołomicach będzie teraz produkowana cała gama ciężarówek firmy: serie lekkie, średnie i ciężkie oraz MAN Individual. Pracując w trybie trzyzmianowym, zakład będzie mógł wypuszczać 300 pojazdów i kabin dziennie, czyli trzy razy więcej niż do tej pory. Rozbudowa trwała niespełna półtora roku i pochłonęła 200 mln euro.

MAN: Więcej pracowników

– Rozbudowa zakładu jest kluczowym elementem transformacji firmy MAN. Głęboko zrestrukturyzowaliśmy naszą sieć produkcyjną. Dzięki temu jesteśmy znacznie bardziej konkurencyjni w tych trudnych czasach powiedział podczas ceremonii otwarcia Alexander Vlaskamp, prezes zarządu MAN Truck & Bus SE.

man
Aleksander Vlaskamp, prezes zarządu MAN Truck & Bus podczas uroczystego otwarcia rozbudowanego zakładu.

Zakład został powiększony o około jedną trzecią swojej dotychczasowej powierzchni. Zajmuje obecnie 41 hektarów, czyli niemal tyle co 60 boisk piłkarskich. W ramach rozbudowy powstała hala o powierzchni 32 000 m2. przeznaczona do produkcji kabin oraz hala o powierzchni 10 000 m2 na Centrum Modyfikacji Ciężarówek i montaż końcowy. Uzyskano wszystkie niezbędne certyfikaty a odbiory zostały pomyślnie zakończone. Intensywne szkolenia nowych pracowników dotyczące systemów i narzędzi odbyło się w zakładzie w Monachium, co zapewni jednolite standardy w sieci produkcyjnej. Ponadto wybudowano nową ciepłownię na pelet, która ogranicza emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Wsparcie dla Monachium

Wraz z rozbudową utworzono około 1500 nowych miejsc pracy. Obecnie w zakładzie pracuje łącznie ponad 2600 osób, trzykrotnie więcej niż przed rozbudową.

Dzięki przejęciu lekkich i średnich serii podkrakowski zakład nadal jest w stanie oferować pełną gamę samochodów ciężarowych. Ponadto, w przypadku pojazdów ciężkich, fabryka uzupełnia możliwości zakładu głównego w Monachium, gdzie potrzebne jest miejsce do produkcji nowego asortymentu. Monachium jest przygotowywane do podjęcia wytwarzania elektrycznych ciężarówek na baterie eTruck, które od przyszłego roku będą powstawać obok spalinowych. Jak powiedział o niepołomickim zakładzie szef produkcji MAN-a, Michael Kobriger:

– To zakład o wysokiej efektywności i wysokich kwalifikacjach. Jest tu montowanych około dwóch trzecich wszystkich ciężarówek MAN i kabin pojazdów ciężarowych o najwyższej jakości. Ponadto, dzięki zmodyfikowanym ciężarówkom oferujemy pojazdy indywidualnie dostosowane do potrzeb naszych klientów.

MAN działa w Niepołomicach od 15 lat. Przed rozbudową powstawały tu wyłącznie pojazdy z gamy ciężkiej.

man
Zakład MAN Trucks w Niepołomicach po rozbudowie.
Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź