wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościPo rozstaniu z Nikolą IVECO zapowiada własne elektryki

Po rozstaniu z Nikolą IVECO zapowiada własne elektryki

IVECO będzie produkować i sprzedawać pod własną marką elektryczne ciężarówki na baterie i ogniwa paliwowe.

Jest to konsekwencja ogłoszonego w czerwcu przejęcia przez Grupę IVECO niemieckiej spółki powstałej z byłego joint-venture Nikola IVECO Europe.

Elektryczne IVECO Na bazie S-Waya

Ciężarówki IVECO na baterie (BEV) i ogniwa paliwowe (HD FCEV) mają elektryczny układ napędowy, którego współprojektantem i producentem jest FPT Industrial, będąca częścią Grupy IVECO. Baterie dostarczy amerykańska firmy Proterra, a ogniwa paliwowe i kluczowe podzespoły niemiecki Bosch. Pojazdy zostały zaprojektowane z wykorzystaniem podwozi modelu S‑Way, którego modułową konstrukcję zaadaptowano do montażu baterii i ogniw paliwowych.

HD BEV ma zasięg do 500 km. Łączna pojemność 9 akumulatorów wynosi 738 kW i można je ładować mocą do 350 kW. Pierwszym modelem, który na rynek europejski trafi w ostatnim kwartale 2023 r., będzie ciągnik siodłowy 4×2.

IVECO
IVECO HD BEV

Model HD FCEV ma zasięg do 800 km. Można go zatankować w ciągu 20 minut. W zbiornikach mieści się 70 kg użytecznego wodoru pod ciśnieniem 700 barów. Wariant FCEV ma większy zasięg niż wariant na baterie. Pierwsze egzemplarze HD FCEV zostaną dostarczone klientom we Francji, Szwajcarii i Niemczech pod koniec 2023 r., zgodnie z założeniami europejskiego projektu H2Haul współfinansowanego przez Clean Hydrogen Partnership i mającego na celu przyspieszenie wdrażania wodoru w branży transportowej oraz umożliwienie masowej eksploatacji samochodów ciężarowych zasilanych ogniwami paliwowymi w najbliższych latach.

Obydwa pojazdy są produkowane w zakładach w Ulm w Niemczech. Będą sprzedawane i serwisowane w sieci marki, liczącej 254 punkty w całej Europie.

Podstawowe dane techniczne

 IVECO HD BEVIVECO HD FCEV
Zasięgdo 500 kmdo 800 km
Czas uzupełnienia energiiŁadowanie do 80%: 90 min. przy mocy 350 kWTankowanie paliwa ok. 20 min
Dopuszczalna masa całkowita zestawu44 t  44 t*
Moc ciągła480 kW/645 KM400 kW/544 KM
Zasoby energii na pokładzie9 baterii o łącznej pojemności 738 kWh70 kg użytecznego wodoru pod ciśnieniem 700 barów  
*Ładowność do 24,7 t przy dmc 44 t

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź