sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościElektryczne Solarisy w Zduńskiej Woli

Elektryczne Solarisy w Zduńskiej Woli

Elektryczne Solarisy pojawiły się na ulicach Zduńskiej Woli.

12 maja 2023 roku nastąpiło uroczyste przekazanie czterech autobusów elektrycznych Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji w Zduńskiej Woli. Cztery Urbino 12 electric będą pierwszymi elektrobusami kursującymi w tym mieście. Ich dostawca, firma Solaris zapewniła również ładowarki, co było jednym z wymogów przetargu.

Elektryczne Solarisy to dopiero początek

– Cieszymy się, że Zduńska Wola, przy wsparciu naszej firmy, decyduje się oprzeć swoją komunikację o nowoczesne rozwiązania bateryjne. Jesteśmy pełni podziwu dla ambitnych planów inwestycyjnych MPK w tym mieście. Do tej pory dostarczyliśmy już 600 e-busów do ponad 50 polskich miast. Dziś do tego grona dołącza Zduńska Wola – powiedział Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży w firmie Solaris Bus & Coach.

– Dostawa pierwszych 4 elektrycznych autobusów od Solarisa jest początkiem procesu odnowy taboru MPK Zduńska Wola. Chcemy, aby w przyszłości po ulicach naszego miasta jeździły tylko nowoczesne, przyjazne środowisku oraz pasażerom autobusy – oznajmił Michał Płatek, prezes zarządu MPK Sp. z o.o.

Przez całą dobę

Urbino 12 electric dostarczone do Zduńskiej Woli zostały wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności nominalnej 280 kWh. Magazynowana w nich energia zasila elektryczną oś napędową pojazdu. Ładowanie autobusów jest możliwe poprzez wtyczkę plug-in. Dzięki odpowiedniej konfiguracji baterii i infrastruktury ładownia elektrobusy mogą pracować nawet 24 godziny na dobę.

Każdy z 12-metrowych Urbino electric pomieści 75 pasażerów, z czego 29 osób może podróżować na miejscach siedzących. Dodatkowo cztery z siedzeń znajdujących się w każdym egzemplarzu zostały dostosowane do przewozu pasażerów z niepełnosprawnościami. W autobusach znajdują się także podświetlane ładowarki USB oraz klimatyzacja całopojazdowa.

Kierowcy mają kabiny typu zamkniętego z wysokimi szybami. Ponadto elektryczne Solarisy doposażono w system kontrolujący trzeźwości kierowców. W przypadku wykrycia alkoholu w wydychanym powietrzu, autobusu nie będzie można uruchomić.

elektryczne solarisy
Uroczyste przekazanie nowych Solarisów. Od lewej stoją: Waldemar Wlazło, Solaris Bus & Coach, Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli oraz Michał Płatek, prezes MPK.

Elektryczne Solarisy to pierwsze tego typu autobusy w Zduńskiej Woli. Współpraca producenta z MPK w tym mieście trwa już jednak prawie 25 lat. Pierwsze Urbino pojawiły się we flocie MPK w 1999 roku.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź