piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaAktualnościPoznaliśmy Liderów Elektromobilności 2023

Poznaliśmy Liderów Elektromobilności 2023

Już po raz piąty firmy najmocniej zaangażowane w rozwój „zeroemisyjnego” transportu w Polsce otrzymały tytuł „Lidera Elektromobilności”.

Nagrody główne i wyróżnienia przyznało PSPA oraz firma doradcza PwC na uroczystej gali wieńczącej pierwszy dzień Kongresu Nowej Mobilności 2023.

„Lider Elektromobilności” to najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane firmom kreującym rynek e-mobilności. Nagrody wręczono po raz pierwszy w 2018 r. W tym roku rozstrzygnięto piątą edycję konkursu. Na KNM 2023 tytuł „Lidera Elektromobilności 2023” otrzymało 7 podmiotów, które w ostatnich 12 miesiącach miały najbardziej znaczący wpływ na rozwój rynku elektromobilności w Polsce. Nagrody główne trafiły do InPostu, Ekoenergetyki-Polskiej, Krakowskiego Holdingu Komunalnego, Volkswagen Financial Service, GreenWay Polska oraz Volvo Car Poland. Organizatorzy nagrodzili tytułem „Lidera Elektromobilności” również jeden samorząd – Urząd Miejski Wrocławia.

Nie tylko infrastruktura

– Ekoenergetyka-Polska otrzymała nagrodę główną w kategorii „Infrastruktura”. Firma to największy producent infrastruktury DC w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Zainstalowała blisko 5 tys. stacji w 30 krajach na całym świecie. Ekoenergetyka aspiruje do bycia jednym z globalnych liderów tego rynku. W kategorii „Flota”, w której walka była szczególnie zacięta, tytuł „Lidera Elektromobilności” przyznaliśmy Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu za konsekwencję we wdrażaniu elektromobilności w samorządach i przeprowadzenie po raz drugi rekordowego przetargu na flotę pojazdów elektrycznych dla 39 jednostek miejskich oraz firmie InPost, która jako pierwsza w Polsce wdrożyła flotę liczącą ponad 1 tys. pojazdów elektrycznych oraz tworzy infrastrukturę ładowania liczącą kilkaset punktów – mówi Łukasz Witkowski, dyrektor operacyjny PSPA.

Kategorię „Finansowanie” wygrała firma Volkswagen Financial Services Polska za rekordową sprzedaż pojazdów elektrycznych w ostatnim roku oraz szeroko zakrojoną działalność edukacyjną skierowaną do klientów flotowych. „Liderem Elektromobilności 2023” w kategorii „Dostawca usług” została natomiast firma GreenWay Polska, która odnotowała rekordowy wzrost liczby stacji ładowania i utrzymała wiodącą pozycję na polskim rynku. Nagroda główna w kategorii „Motoryzacja” trafiła natomiast do Volvo Car Poland za odważne budowanie strategii sprzedaży pojazdów elektrycznych, bogatą ofertę modelową, rozwój infrastruktury oraz udane premiery nowych modeli EX30 oraz EX90. W kategorii „Samorząd” tryumfował natomiast Urząd Miejski Wrocławia, który prowadził przekrojowe działania w zakresie promocji zrównoważonego transportu obejmujące rozwój „zeroemisyjnej” komunikacji zbiorowej, zakup pojazdów, rozwój infrastruktury oraz wdrażanie strefy czystego transportu.

Elektromobilności

Szerokie pole działań

– Podczas KNM 2023 wyróżnienie w konkursie „Lider Elektromobilności 2023” przyznaliśmy firmie Green Cell za wprowadzenie GC Habu, innowacyjnej ładowarki pojazdów elektrycznych. Wyróżnienie trafiło również do firmy Garo Polska, która wybudowała nową fabrykę stacji ładowania oraz wyprodukowała ponad 100 tys. ładowarek w ostatnim roku. Wyróżniliśmy także firmę EVB, producenta najczęściej spotykanych stacji ładowania prądem zmiennym i stałym w polskich miastach, który z powodzeniem wchodzi także na zagraniczne rynki – mówi Aleksander Rajch, dyrektor ds. relacji zewnętrznych PSPA.

PSPA oraz PwC przyznały również wyróżnienia firmom Orange Polska za kompleksowe działania w zakresie elektryfikacji floty, ING Polska za aktywne wspieranie klientów finansujących samochody elektryczne i wodorowe, a także wdrożenie ofert specjalnych na zakup takich pojazdów, Last Mile Solutions za wprowadzanie sprawnego systemu obsługi i rozliczeń stacji ładowania i dynamiczny rozwój usług na polskim rynku oraz Elocity za współpracę z największą liczbą operatorów w Polsce i obsługę największej liczby stacji.

– Wyróżnienia otrzymały także Orlen S.A. za konsekwentny rozwój infrastruktury, strategię stworzenia sieci 10,5 tys. punktów ładowania do 2030 r. oraz wykorzystanie 100% zielonej energii w sieci, Shell Polska za aktywność w zakresie usług roamingowych zapewniających dostęp do kilku tysięcy punktów ładowania w Polsce i kilkuset tysięcy w Europie, jak również Plichta Electric za bogatą ofertę modelową pojazdów elektrycznych obejmująca kilkanaście modeli różnych marek i budowanie spółki nakierowanej na sprzedaż wyłącznie pojazdów elektrycznych w jednej z największych grup dilerskich – mówi Łukasz Witkowski.

Osobowe i ciężarowe

Kolejne wyróżnienia trafiły do Volkswagen Group Polska za konsekwentne wsparcie rynku elektromobilności we wszystkich markach grupy oraz za ambitne cele ograniczenia śladu węglowego na każdym etapie życia pojazdów, Volvo Truck Polska za bycie liderem na rynku pojazdów ciężarowych i za praktyczne wdrożenia „zeroemisyjnego” transportu ciężkiego do flot partnerów oraz Hyundai Motor Poland za elektryzujące modele, nietuzinkowy dizajn i innowacyjne technologie.

Wyłonienie laureatów konkursu odbyło się w kilku etapach. W tegorocznym badaniu mogła wziąć udział każda firma świadcząca usługi bądź oferująca produkty związane z „zeroemisyjnym” transportem.

– Do 30 czerwca można było wypełniać ankiety. Na ich podstawie kapituła składająca się z przedstawicieli PSPA i PwC dokonała wyboru laureatów. Podczas wyboru „Liderów Elektromobilności” analizowane są dane dotyczące wyników sprzedażowych, produkcyjnych i finansowych. Uwzględniamy także aspekty jakościowe dotyczące szerokiej polityki firmy czy planów rozwoju – podsumowuje Wojciech Jakubczak, dyrektor rozwoju PSPA.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź