sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCzy jesteśmy agresywni za kółkiem? 78% kobiet kierowców uważa to za poważny...

Czy jesteśmy agresywni za kółkiem? 78% kobiet kierowców uważa to za poważny problem

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Kierowców, który przypada na 24 czerwca, dziennikarki motoryzacyjne z całego świta, jurorki w konkursie na samochód roku wybierany przez kobiety (WWCOTY), zwracają uwagę na agresję na drogach.

Czeski magazyn internetowy “Zena v aute.cz” przeprowadził ankietę wśród 1485 kobiet kierowców na całym świecie. Okazało się, że 78% kierowczyń uważa agresję na drogach za poważny problem, a 69% dostrzega, że agresywne zachowania za kierownicą się nasilają.

Badanie przeprowadzono w maju 2024 r. w 20 krajach na całym świecie (Australia, Austria, Belgia, Kolumbia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Indie, Włochy, Nowa Zelandia, Pakistan, Polska, Serbia, Hiszpania, Szwajcaria, Wielka Brytania i USA). Doradcą eksperckim badania była Platforma Vize0.

– Za pośrednictwem ankiety sprawdziliśmy, jak kobiety kierowcy czują się za kierownicą. Czego się boją oraz jak same się zachowują podczas prowadzenia auta. Wyniki ankiety są zaskakujące – mówi Sabina Kvášová, jurorka z Czech i redaktor naczelna magazynu Zena v aute.cz, prowadząca badanie.

Kobiety kierowcy

Czego boją się kobiety podczas jazdy?

Z badania wynika, że są trzy główne sytuacje, które wzbudzają obawy wśród pań. Są to: agresywni kierowcy (22%), wypadki (20%) i jazda przy ograniczonej widoczności (20%) oraz poślizg (13%) i kolizje z udziałem zwierząt (9%). Około 16% ankietowanych uważa, że jest się czym martwić.

Odpowiedzi są różne w zależności od kraju. Przykładowo agresywnych kierowców jako główny powód do niepokoju podczas prowadzenia pojazdu wskazywały przede wszystkim respondentki z USA (82%), Polski (38%) i Hiszpanii (31%). Wypadku najbardziej boją się Włoszki (51%), Polki (35%) i Niemki (31%). Jazda w warunkach ograniczonej widoczności budzi obawy głównie kobiet z Wielkiej Brytanii (52%), Niemiec (50%) i Polski (20%).

Większość kobiet kierowców na całym świecie z agresywnym zachowaniem na drogach spotyka się sporadycznie (55%). 25% respondentek ma z nim do czynienia na co dzień, a 20% kilka razy w tygodniu.

Kobiety kierowców

Co z tym zrobić?

Okazuje się, że panie z całego świata przede wszystkim postulują za surowymi karami dla agresorów (45%). 27% wskazuje specjalistyczne programy terapii psychologicznej, a 20% kładzie nacisk na szkolenie przyszłych kierowców. Kampanie prewencyjne wprowadziło by 6% badanych.

Kobiety kierowcy

Surowe kary dla agresywnych kierowców zdecydowanie popierają Danki i Serbki (97%), oraz Amerykanki (54%) i Włoszki (50%). Obowiązek poddania się specjalistycznemu programowi terapii psychologicznej dla kierowców i późniejsza ocena psychologiczna zdolności umysłowych kierowcy w dużym stopniu są popierane w Danii, Serbii (97%), USA (54%) oraz w Polsce i Kolumbii (50%). Przyszli kierowcy muszą być świadomi zagrożeń związanych z agresją na drogach, dlatego ważne są odpowiednie szkolenia. Popierają je panie z Wielkiej Brytanii (43%), Włoch (42%) i Hiszpanii (30%). Kampanie prewencyjne dotyczące zagrożeń związanych z agresją wskazały głównie respondentki z USA (45%), Polski (37%) i Niemiec (24%).

Badanie Women’s Worldwide Car of the Year ma na celu pokazanie, jak dla kobiety kierowcy ważny jest stylu jazdy samochodem. Międzynarodowy Dzień Kobiet Kierowców to dzień, w który ma podkreślać, że mobilność jest niezbywalnym prawem każdego. Przyczynia się do wolności, dając poczucie godności oraz umożliwia rozwój osobisty i zawodowy kobiet. Jazda samochodem otwiera drzwi do niezależności milionom kobiet na całym świecie, które chcą szukać lepszej przyszłości, osiągnąć bardziej sprawiedliwe warunki życia i realizować swoją pasję do sportów motorowych.

Kobiety coraz częściej decydują

Obecnie kobiety mają wpływ na ponad 80% zakupów samochodów w krajach rozwiniętych. Liczba ta utrzyma się lub nawet wzrośnie w nadchodzących latach.

– W krajach rozwiniętych odsetek młodych studentek jest już wyższy. Parytet wynagrodzeń zaczyna być osiągalnym celem. W zarządach nie zasiadają już wyłącznie mężczyźni. Na listach najbogatszych ludzi na świecie jest coraz więcej kobiet – zwraca uwagę Marta García, prezes wykonawcza WWCOTY.

Międzynarodowy Dzień Kobiet Kierowców podkreśla znaczenie głosu kobiet na temat samochodów i szeroko pojętej motoryzacji. Głos ten może być szeroko słyszany dzięki mediom społecznościowym. Na całym świecie 53,6% kont na Instagramie, 44% na Facebooku, 43,7% na Linkedin i 49,3% na TikToku należy do pań. Kobiety nie koncentrują się tylko na wydajności i bezpieczeństwie. Ważne jest dla nich też środowisko naturalne, ale z poszanowaniem prawa do wolności.

Refleksja

Mimo wyraźnych zmian, sporo kobiet ciągle czuje presję ze strony partnerów podczas jazdy samochodem. Nadal też są odsuwane od kierownicy. Zdarza się również, że nigdy za nią nie siadają, mimo posiadanego prawa jazdy. Kobiety mają też niewielkie wsparcie w świecie sportów motorowych. To sprawia, że obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet Kierowców, inicjatywy promowanej przez Women’s World Car of the Year, są bardzo ważne. Zrównoważona mobilność i równość nie będzie możliwa bez wkładu kobiet.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź