piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaAktualnościAutostrada A4 ma być poszerzona

Autostrada A4 ma być poszerzona

W ramach planowanej modernizacji autostrady A4 dobudowane zostaną trzeci i czwarty pas na odcinkach węzeł Murckowska – Byczyna oraz Byczyna – Balice I o łącznej długości 60 km.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził programy inwestycji umożliwiające rozpoczęcie prac przygotowawczych do rozbudowy odcinka autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami.

Dobudowane zostaną trzeci i czwarty pas na odcinkach węzeł Murckowska –Byczyna oraz Byczyna – Balice I o łącznej długości 60 km.

Wzrost natężenia ruchu

— Rozpoczynamy proces, który doprowadzi nas do rozbudowy autostrady A4 między Krakowem a Katowicami. W 2027 r. wygaśnie koncesja na tę drogę i chcemy być na ten moment dobrze przygotowani. Dzisiejsza decyzja oznacza, że za kilka lat będziemy mogli przystąpić do prac w terenie — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Autostrada A4 na odcinku pomiędzy Krakowem a Katowicami jest zarządzana od 1997 na podstawie umowy koncesyjnej przez firmę Stalexport Autostrada Małopolska. Okres obowiązywania umowy koncesyjnej kończy się w 2027 r. Po tym okresie Skarb Państwa przejmie ten odcinek autostrady. W związku z przewidywanym wzrostem natężenia ruchu (nawet do 70 tys. pojazdów na dobę w krótkim czasie) konieczne jest zwiększenie funkcjonalności i przepustowości tego fragmentu A4.

Zatwierdzenie programów inwestycji umożliwia rozpoczęcie procesu przygotowawczego i opracowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy autostrady, polegającej m.in. na dobudowie kolejnego pasa ruchu, przebudowie węzłów, obiektów inżynierskich, budowie lub rozbudowie miejsc obsługi podróżnych (MOP-ów), a także rozbiórce infrastruktury do poboru opłat. Prace projektowe obejmą opracowanie dokumentacji w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej oraz przeprowadzenie badań archeologicznych.

Rozbudowa A4 na odcinku Kraków – Katowice jest zaplanowana do realizacji z Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych w ramach zadania „Rozbudowa autostrady A4 na odc. Wrocław – Tarnów”.

A4 – harmonogram prac

A4 węzeł Murckowska – węzeł Byczyna

Prace przygotowawcze do rozbudowy odcinka o długości 25,2 km zaplanowano na lata 2024-2028. Inwestycja obejmie dobudowę 3 lub 4 pasa autostrady, przebudowę lub rozbudowę 4 węzłów drogowych: Mysłowice, Brzęczkowice, Jeleń, Byczyna, a także przebudowę 36 obiektów inżynierskich i budowę 8. W ramach inwestycji planowana jest budowa MOP Giszowiec/Janów.

A4 węzeł Byczyna – węzeł Balice I

Inwestycja obejmie dobudowę 3 lub 4 pasa autostrady na odcinku o długości 34,5 km. W ramach prac przygotowawczych, które zaplanowano na lata 2024-2029 zaplanowano opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy lub rozbudowy 3 węzłów drogowych: Balin, Chrzanów, Rudno, przebudowy 42 obiektów inżynierskich, a także rozbudowy MOP Aleksandrowice/Morawica oraz Rudno/Grojec.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź