wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościAir Liquide uruchamia stację z wodorem

Air Liquide uruchamia stację z wodorem

Pod koniec czerwca 2023 roku firma Air Liquide otworzyła stację tankowania wodoru w Fos-sur-Mer we Francji. Przy tej okazji IVECO pokazało prototyp ciężarówki z wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Zgodnie z porozumieniem zawartym w grudniu 2021 r. Air Liquide i Grupa IVECO będą ulepszać napęd wodorowy i związaną z nim infrastrukturę do tankowania. Pokazana ciężarówka to wynik wspólnych prac prowadzonych do niedawna z amerykańską firmą Nikola.

Air Liquide: cześć projektu

Goście obecni na uroczystej inauguracji zorganizowanej 26 czerwca 2023 r. mieli okazję obejrzeć wydajną, wysokociśnieniową stację. Może ona dostarczyć 1 tonę wodoru dziennie. Wodór jest produkowany niskoemisyjnie i dostarczany na stację rurociągiem. Stacja w Fos-sur-Mer jest częścią projektu HyAMMED (fr. Hydrogène à Aix-Marseille pour une Mobilité Ecologique et Durable – Wodór w Aix-Marseille na rzecz ekologicznej i zrównoważonej mobilności) wspieranego przez władze francuskie. Nowa stacja jest również częścią europejskiego projektu H2Haul, współfinansowanego przez Clean Hydrogen Partnership. Air Liquide i IVECO były jednymi z pierwszych partnerów projektu H2Haul uruchomionego w 2019 r. Druga wysokowydajna stacja zapewniająca ciśnienie 700 barów i umożliwiająca zatankowanie 2 ton gazu dziennie, przeznaczona do obsługi ciężkich pojazdów powstanie w Salon-de-Provence, aby zaopatrywać przyszłą flotę 50 wodorowych ciężarówek IVECO eksploatowanych od 2025 r. w ramach projektu R’Hyse.

Wszystko, co potrzeba

– Jeżeli chcemy promować upowszechnienie stosowania wodoru jako paliwa, musimy wspólnie tworzyć warunki sprzyjające rozkwitowi tego sektora. Niezbędne jest zbudowanie dostatecznie gęstej sieci wysokowydajnych stacji, która zachęci producentów pojazdów i operatorów transportowych do udziału w tej transformacji. Projekt HyAMMED wpisuje się w to podejście: to decydujący pierwszy krok i początek ambitnego przedsięwzięcia, na które zdecydowaliśmy się razem z naszym partnerem IVECO – powiedział Erwin Penfornis, wiceprezes i szef działu Hydrogen Energy World Business Line w Air Liquide.

– Nasza strategia coraz bardziej zrównoważonej mobilności jest oparta na technologicznie neutralnym podejściu, a transport wodorowy jest jej kluczowym elementem. Jest to wręcz najważniejsze rozwiązanie w tak energochłonnym segmencie, jak długodystansowy transport drogowy. Dzisiaj pokazaliśmy, że mamy już wszystko, czego potrzeba. Pojazdy i stacje, na których mogą one tankować paliwo, aby wodorowy ekosystem mógł funkcjonować w praktyce. Założenia strategii stają się faktem. Nasz nowy, kompleksowy model wynajmu GATE (Green & Advanced Transport Ecosystem), w którym użytkownicy płacą za faktyczne wykorzystanie samochodów, umożliwi dostęp do pojazdów zasilanych wodorem. Dzisiejsze wydarzenie pozwala nam jeszcze bardziej wzmocnić partnerstwo z Air Liquide – dodał Gerrit Marx, prezes Grupy IVECO.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź