piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaAktualności76% przewoźników oczekuje szybkiej płatności

76% przewoźników oczekuje szybkiej płatności

Szybka płatność za fracht to jedna z kluczowych kwestii decydujących o jego podjęciu, wynika z badania firmy Transcash „Na co zwracasz uwagę wybierając frachty?”

To ważna informacja dla spedytorów, którzy w obliczu niedoboru kierowców i spadających stawek muszą dbać o atrakcyjne warunki współpracy wszelkimi dostępnymi sposobami.

Jak pokazało badanie, krótki termin płatności jest istotny dla większości przewoźników. W pytaniu dotyczącym jego roli w wyborze zlecenia, uczestnicy zostali poproszeni o ocenę tej kwestii w skali od 1 do 5. Dla 76% z nich krótki termin płatności jest ważny lub bardzo ważny, a za nieistotny uznało go jedynie 8% z nich.

Na tę opinię wpływa specyfika branży TSL, zdominowanej przez długie terminy płatności sięgające nawet blisko stu dni. Przewoźnicy to tylko jedno z jej ogniw. Spedytorzy również muszą dbać o swoją płynność finansową, koordynując płatności załadowcy i wykonawcy transportu. W pogodzeniu oczekiwań obu stron pomagają produkty finansowe dla spedytorów, które pozwalają oferować szybką płatność bez angażowania własnych pieniędzy.

platności

Szybsze płatności

Na skrócenie terminu płatności pozwala usługa finansowania faktur. Dzięki faktoringowi zapłata za fracht może nastąpić nawet w dniu wystawienia faktury. 64% uczestników badania przeprowadzonego przez Transcash korzysta z tej usługi prowadząc swoją działalność.

Największa grupa robi to za pośrednictwem firm finansowych takich jak Transcash), a 26% wybiera formę pośrednią, czyli faktoring oferowany przez zleceniodawcę w formie skonta. 10% badanych korzysta z faktoringu bankowego.

platności

Badani stawiają przy tym na sprawdzone rozwiązania. 59% z nich zadeklarowało, że polecenie faktoringu przez zleceniodawcę skłoniłoby ich do skorzystania z tej usługi.

Spedytorzy już teraz mogą oferować swoje frachty z gwarancją szybkiej płatności przy współpracy z firmami faktoringowymi. Dzięki temu przewoźnik podejmujący zlecenie może skorzystać z ekspresowego finansowania faktur, które dostarcza faktor.

Sprawdzona współpraca

Wysokość stawek pozostaje kluczowa dla przewoźników poszukujących frachtów. To wniosek oczywisty zwłaszcza w obliczu ostatnich miesięcy, zdominowanych przez spadki. Wśród kryteriów decydujących o wyborze zlecenia transportowego 54% ankietowanych wymieniło właśnie stawkę za fracht. W czasach niepewności liczy się stabilność współpracy i sprawdzony partner, dlatego połowa badanych wśród kryteriów wyboru frachtu wskazała również na dobre opinie o zleceniodawcy. Termin płatności był trzecim najczęściej wymienianym kryterium, zdobywając 46% wskazań. Za najmniej istotne z punktu widzenia wyboru frachtu badani uznali fakt współpracy zleceniodawcy z innymi przewoźnikami.

platności

Badanie Transcash „Na co zwracasz uwagę wybierając frachty?” zostało przeprowadzone w październiku 2023 roku na grupie firm z branży TSL. 91% z nich to przewoźnicy, 6% spedytorzy, a 3% załadowcy. Zdecydowana większość (66%) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, 30% w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a 4% spółki akcyjnej.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź