wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościW Krakowie o europejskich projektach transportowych

W Krakowie o europejskich projektach transportowych

4 września 2023 r. w Krakowie przedstawiciele resortów transportu z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji, a także Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Komisji Europejskiej spotkali się, by rozmawiać o potrzebach i wyzwaniach, jakie obecna sytuacja geopolityczna stawia przed infrastrukturą transportową Europy Środkowej i Wschodniej.

— Pandemia oraz trwająca już ponad półtora roku rosyjska napaść zbrojna na Ukrainę uwidoczniły, jak bardzo Europie potrzebna jest spójna i odporna sieć transportowa — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ostatnim czasie spotkania ministrów odpowiedzialnych za transport na wysokim szczeblu odbyły się już dwukrotnie. Dialog dla Ukrainy pn. „Łącząc Ukrainę z Europą i światem – odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw” miał miejsce w Rzeszowie w dniach 29-30 marca 2023 r. W wydarzeniu, zorganizowanym wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Międzynarodowe Forum Transportu, wzięli udział przedstawiciele 23 państw z 3 kontynentów oraz 3 instytucji międzynarodowych. W czerwcu 2021 r. w Krakowie ministrowie odpowiedzialni za sprawy transportu Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier dyskutowali nt. spraw związanych z transportem drogowym, kolejowym, lotniczym i wodnym. Szczyt zakończył się podpisaniem deklaracji na temat współpracy w transporcie kolejowym. Wtedy także zostały ustalone priorytety inwestycji i infrastruktury transportowej ważne z punktu widzenia naszych państw i gospodarek, które znalazły się na transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. To m.in. szlak drogowy Via Carpatia, koleje dużych prędkości, kanał wodny Dunaj-Odra-Łaba i Centralny Port Komunikacyjny.

W przeddzień krakowskiego szczytu, 3 września 2023 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem ds. transportu Czech Martinem Kupką. W rozmowie minister Adamczyk zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia infrastruktury kolejowej głównych linii na potrzeby mobilności wojskowej. Wskazał także na konieczność wspólnego pozyskiwania środków UE na projekty infrastrukturalne. Ministrowie uzgodnili wspólne stanowisko odnośnie do działań w tej sprawie na forum UE.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź