piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościFord z dofinansowaniem PFRON

Ford z dofinansowaniem PFRON

Ford oferuje samochody dla niepełnosprawnych, objęte dofinansowaniem PFRON.

Od 1 marca w Polsce można uzyskać dofinansowanie do zakupu samochodu osobowego w ramach programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) „Samodzielność-Aktywność-Mobilność! – Mobilność osób z niepełnosprawnością”.

Dofinansowanie dotyczy samochodu osobowego przystosowanego dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Może je otrzymać osoba z niepełnosprawnością, która nie może poruszać się bez wózka inwalidzkiego i ma ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Co istotne, dofinansowanie dotyczy zarówno zakupu samochodu dla niepełnosprawnego kierowcy jak i służącego do przewozu osoby niepełnosprawnej jako pasażera. Wtedy wynosi ono:

– 85% przy kwocie zakupu do 150 tys. zł,

– 50% nadwyżki ponad kwotę 130 tys. zł do 200 tys. zł,

– 30% nadwyżki ponad kwotę 200 tys. zł do 230 tys. zł.

Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie pfron.org.pl.

Zwykle Transit

W przypadku samochodów Ford Transit (Transit, Transit Custom) adaptacja do przewozu osób niepełnosprawnych obejmuje m.in. listwy i zapięcia podłogowe, które są przeznaczone do mocowania wózków inwalidzkich, atestowane pasy mocujące wózek, pasy krzyżowe albo biodrowe zwiększające bezpieczeństwo czy uchwyty ułatwiające wsiadanie. Opcjonalnie dostępne są także najazdy aluminiowe albo winda inwalidzka ułatwiająca wprowadzenie osoby niepełnosprawnej do wnętrza pojazdu. Samochód można wyposażyć także w światła ostrzegawcze zapewniające bezpieczeństwo przy wprowadzaniu wózka.

Transit to jeden z najczęściej wybieranych modeli do takich modyfikacji. Odpowiednia zabudowa sprawia, że pasażerowie czują się komfortowo i bezpiecznie nawet w przypadku pokonywania długich dystansów.

dofinansowaniem PFRON

Mniejszy, poręczniejszy

Modelem polecanym transportu jednego wózka jest nowy Tourneo Connect. W jego wypadku zabudowa wygląda inaczej niż w Transicie. Oryginalna podłoga samochodu w tylnej części zostaje usunięta i zastąpiona obniżaną, aby ułatwić wjazd wózkiem. Do wjazdu służy rampa najazdowa, która wyrównuje zagłębienie w podłodze. Gdy auto nie przewozi osoby na wózku, może służyć jako uniwersalny samochód towarowo-osobowy.

Fabryczne tylne fotele pozostają na swoim miejscu, co oznacza, że samochodem może podróżować sześć osób. Uzupełnieniem adaptacji jest komplet pasów bezpieczeństwa: dwa przednie napinane elektrycznie i mocujące wózek (zwijane o długości 4 metrów), dwa tylne pasy mocowania wózka z napinaczami ręcznymi za wózkiem oraz trzypunktowy pas bezpieczeństwa dla osoby na wózku. Konieczna jest modyfikacja tylnego zawieszenia, w tym podniesienia nośności o 80 kg. Można tego dokonać montując wzmocnione sprężyny.

Podobną zabudowę można wykonać również na modelu Transit Connect Kombi.

Do 75% zniżki z dofinansowaniem PFRON

Sprzedażą samochodów ze specjalistycznymi zabudowami zajmuje się wielu dilerów Forda. Ceny konwersji samochodów zależą od modelu auta i potrzeb klienta. Biorąc pod uwagę dofinansowanie z PFRON, koszt zakupu samochodu z zabudową można obniżyć nawet o ponad 75%.

– W Fordzie staramy się dopasować nasze samochody do potrzeb wszystkich klientów, ale w razie specjalnych wymagań jesteśmy przygotowani do specjalnych projektów. Dofinansowania PFRON są znakomitą okazją, aby cieszyć się nowoczesnymi technologiami oraz komfortem samochodów Forda w korzystnej cenie – powiedział Piotr Konieczny, dyrektor sprzedaży pojazdów dostawczych Ford Polska.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź