niedziela, 1 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWybór trasy ciężarówki – rzecz, od której zależy wiele

Wybór trasy ciężarówki – rzecz, od której zależy wiele

Wybór trasy może być dokonany dobrze lub źle. W 2022 r. w Wielkiej Brytanii pojawiła się kampania apelująca o większą ostrożność kierowców zawodowych. Chodziło o optymalny wybór trasy, byłby dopasowany do specyfiki pojazdów. Powodem było zniszczenie 1800 mostów w ciągu roku. Most Cambridgeshire ciężarówki uszkodziły aż 33 razy!

W Polsce podobne sytuacje również się zdarzają. Powód? Nierzadko to po prostu brak podstawowych rozwiązań uwzględniających ograniczenia wysokościowe i tonażowe, ograniczenia prędkości ruchu i zakazy. Oszczędność na prostych i niezbędnych technologiach, może doprowadzić firmę do strat liczonych w setkach tysięcy, wynikających z uszkodzonych aut. Za pomocą jakich rozwiązań i map najlepiej planować trasy dla pojazdów ciężarowych i na jakie funkcje zwrócić uwagę? Na to pytanie odpowiada ekspert Inelo z Grupy Eurowag.

Wybór trasy to trudne zadanie

Wyznaczanie trasy przejazdu ciężarówki może wydawać się stosunkowo prostą czynnością. W rzeczywistości jest to złożony proces, który wymaga analizy wielu istotnych czynników. W czasach papierowych map lub nawigacji działających offline, wybór trasy przejazdu często opierał się na wiedzy i doświadczeniu kierowcy lub jego dyspozytora. Nie było dostępu do bieżących informacji dotyczących, m.in. natężenia ruchu czy zdarzeń drogowych. Znacznie utrudniało to wybór najlepszej drogi. Zwiększało też ryzyko poruszania się po trasach nieprzeznaczony dla ciężarówek. Jak wygląda ten proces dzisiaj i czy nadal jest skomplikowany?

– Optymalizacja tras przejazdu osiągnęła wysoki poziom dzięki rozwojowi telematyki. Nowoczesne rozwiązania z tej dziedziny pozwalają nie tylko stalorować położenie ciężarówki, ale także nawigować pojazd w czasie rzeczywistym – zaznacza Krzysztof Manys, ekspert Inelo z Grupy Eurowag.

Krzysztof Manys dodaje, że dzięki temu niespodziewane zdarzenia drogowe ani korki nie opóźnią dotarcia pojazdu do celu Ponadto kompleksowa telematyka zwiększa bezpieczeństwo kierowców i innych uczestników ruchu. Uwzględnia, m.in. opłaty drogowe, ograniczenia tonażowe lub gabarytowe, a także klasy emisji spalin dopuszczalne w wybranej lokalizacji. To wszystko sprawia, że auto dotrze do celu najlepszą drogą w aktualnych warunkach. Kierowca i przewoźnik może uniknąć naruszania przepisów, prowadzących do niebezpiecznych zdarzeń i dotkliwych kar finansowych.

Nowoczesność i atrybuty ciężarowe

Nawet najdokładniejsze i najnowsze informacje dotyczące np. utrudnień drogowych lub atmosferycznych stają się bezużyteczne, jeśli szybko i bezpośrednio nie trafią do kierowcy. Nowoczesne technologie zapewniają dwustronną komunikację z kierowcą. Dzięki temu firma transportowa dokładnie wie, jak przebiega realizacja zlecenia. Dużą rolę odgrywa również to, by rozwiązania telematyczne były czytelne. Muszą być proste w obsłudze i wyposażone w dedykowane mapy z atrybutami ciężarowymi.

Krzysztof Manys zauważa, że sprawdzona nawigacja jest jednym z podstawowych narzędzi każdej firmy transportowej. To właśnie na jej wiarygodności opiera się duża część prowadzonego biznesu. Dlatego ważne jest to, by dostarczała jak najnowsze informacje i była przyjazna w użytkowaniu. Grupa Eurowag wyposażyła telematykę GBox Assist w mapy HERE, by udoskonalić dotychczasowe funkcje i zwiększyć komfort z jej korzystania. Z kolei wyszukiwarka online POI daje dostęp do aktualnych informacji na temat punktów usługowych w trasie. Mowa o takich jak stacje paliw, restauracje, motele czy serwisy. Najnowsza wersja telematyki pozwala spersonalizować również wiele ustawień. To sprawia, że nawigacja ciężarówki może uwzględnić dokładne parametry pojazdu czy korki na drodze.

Technologia zwiększa opłacalność transportu

Każda ciężarówka wyposażona w telematykę stanowi źródło danych, które mogą być użyteczne nie tylko do planowania tras konkretnego pojazdu, ale również pozostałych aut wchodzących w skład floty przewoźnika. Zaawansowana analiza tych informacji niesie wiele korzyści, które pozwalają m.in. lepiej planować trasy na przyszłość. Pomagają wybierać odcinki, które umożliwiają szybszy przejazd, a także niższe zużycie paliwa czy tańsze opłaty drogowe. Te ostatnie aspekty mają kluczowe znaczenie dla rentowności świadczonych usług. Korytarzowanie tras, czyli rozwiązanie umożliwiające kalkulowanie kosztów związanych z przejazdem ciężarówki wybranymi odcinkami dróg. Po wyborze najkorzystniejszej trasy np. przez dyspozytora wskazówki nawigacyjne mogą szybko i wygodnie trafić do kierowcy za pośrednictwem telematyki.

Zarządzanie transportem drogowym staje się znacznie wydajniejsze dzięki integracji telematyki z systemami TMS. Połączenie tych dwóch zaawansowanych rozwiązań pozwala integrować znaczne zasoby danych. Począwszy od pozbawionego błędów przekazywania zleceń transportowych, a kończąc na analizie poziomu zużycia paliwa każdego z pojazdów. Przejrzysty dostęp do informacji operacyjnych umożliwia monitorowanie wielu aspektów towarzyszących przewozom drogowym. Pomaga skutecznie identyfikować obszary, które mogą wymagać usprawnień. W efekcie firma transportowa może osiągać wyższą rentowność. Z kolei osoby zarządzające przedsiębiorstwem mogą na podstawie analizy danych mogą podejmować lepsze decyzje biznesowe.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź