wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościWodorowe taksówki w Paryżu

Wodorowe taksówki w Paryżu

Wodorowe taksówki mają pojawić się w Paryżu jeszcze w tym roku. Samochody zostaną wdrożone w ramach współpracy firm Stellantis i Hype.

Hype zajmuje się wdrażaniem do ruchu pojazdów na wodór. Wraz z nimi oferuje stacje tankowania oraz telematykę. Nawiązał właśnie współpracę ze Stellantisem, który zaopatrzy go w wodorowe samochody. Pierwszym etapem współpracy będzie dostawa 50 wodorowych taksówek dla osób niepełnosprawnych zgodnych z francuskim certyfikatem „zeroemisyjności” Crit’Air 0. Samochody pojawią się w Paryżu jeszcze w tym roku.

Wodorowe taksówki szansą dla Hordain

Każda może pomieścić 6 osób lub 5 plus jedna na wózku inwalidzkim. Taksówki dla niepełnosprawnych określane skrótem PRM od angielskiego „passengers with reduced mobility”, powstały na bazie Peugeota e-Experta i Citroëna ë-Jumpy, produkowanych w Hordain we Francji. Samochody zasilane wodorowym ogniwem paliwowym mają zasięg do 400 km. Tankowanie trwa 3 minuty.

Hype tworzy system przewozów osób o ograniczonej sprawności ruchowej, której częścią jest aplikacja dla klientów oraz telematyczny system ułatwiający zarządzanie flotą. Wspólnie ze Stallantisem planuje wprowadzić do oferty do 1000 wodorowych taksówek do końca 2024 roku. Możliwość rozbudowy floty jest uwarunkowana uzyskaniem specjalnej licencji operacyjnej „Parisian PRM taxi” wprowadzanej obecnie przez władze francuskie. Jeśli się uda, wzrośnie jakość przewozu osób niepełnosprawnych w stolicy Francji, a zakład w Hordain zyska lukratywne zamówienie na „bezemisyjne” samochody.

Powiązane artykuły

OBSERWUJ NAS!

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram
Tiktok

 

CZYTAJ NAJNOWSZY NUMER

Zapisz się do newslettera


Zrównoważony rozwój

Opinie

Po godzinach

Zapowiedź